• Посилання скопійовано

Бухгалтерський та податковий облік витрат на ремонт орендованого автомобіля

Що потрібно для оформлення орендованого легкового авто, наданого фізособою-підприємцем для діяльності керівництва? Як внести суму за ремонт двигуна на витрати підприємства? Що з податковим та бухгалтерським обліком?

Бухгалтерський облік

Ремонт основних засобів поділяють на поточний та капітальний. Саме від типу ремонту буде залежати, хто повинен здійснювати витрати на його проведення. 

Так, поточний ремонт речі, переданої у найм, проводиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором. Водночас капітальний ремонт провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором (ст. 776 ЦКУ).

Отже, якщо орендар бажає здійснити ремонт за власний рахунок (без відшкодування орендодавцем та із визнанням витрат у власному бухобліку), це треба прописати у договорі оренди. 

Крім цього, слід врахувати, що орендар має право змінювати стан речі, переданої йому у оренду (найм), лише за згодою орендодавця (ч. 3 ст. 773 ЦКУ). Тому, якщо йдеться не про ремонт, а про поліпшення орендованого майна, на це слід попередньо отримати згоду (бажано, письмову) від орендодавця. 

Згідно з П(С)БО 7 поліпшенням об’єкту ОЗ (до яких, зокрема, належать і автомобілі) є модернізація, модифікація,  добудова,  дообладнання, реконструкція  тощо, які призводять до збільшення  майбутніх економічних  вигод,  первісно очікуваних  від  використання об'єкта. А ремонтом вважаються заходи з підтримання  об'єкта  в робочому  стані та  одержання первісно визначеної суми  майбутніх   економічних   вигод   від   його  використання. 

При цьому жорсткої методики визначення, на що саме були понесені витрати (на ремонт чи поліпшення об’єкту), не існує. Як зазначено у  п. 29 Методрекомендацій №561, рішення про характер і ознаки здійснюваних підприємством робіт (тобто чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, реконструкція) об'єкта, що призведе у майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання) приймається керівником підприємства з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат. 

Витрати на поточний і капітальний ремонт, які не призводять до збільшення майбутніх економічних вигід, відносяться до витрат (аналогічно кореспонденції, наведеній для бухобліку витрат на поточний ремонт власного автомобіля). Вибір витратного рахунку в бухобліку залежатиме від того, в якому напрямку використовується автомобіль (23, 91- 94, 97). (п.15 П(с)БО 7).

Однак, витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів (на субрахунку 153). Для цього створюється об'єкт, який обліковується на субрахунку 117 "Інші необоротні матеріальні активи". Тобто витрати на проведення поліпшення відображаються: Дт 153 Кт 207, 209, 63, 65, 66 тощо. Далі цей об’єкт вводиться в експлуатацію (Дт 117 Кт 153) і амортизується за прямолінійним або виробничим методом (п. 27 П(С)БО 7). 

При цьому у бухобліку немає мінімальних встановлених державою строків нарахування зносу. Тому орендар визначає їх самостійно, як правило, обмежуючись строком дії договору оренди. Якщо розірвання договору оренди відбувається раніше, чим передбачалося, відбувається ліквідація (списання) такого об’єкту інших НМА, і залишкова вартість такого об’єкту потрапляє до зазначених вище витрат у місяці такої ліквідації (списання). 

Отже, сума понесених витрат та вартість запчастин, які були використані, не є головним критерієм для віднесення цих витрат саме до поліпшення об’єкту. Головне – чи виконується при цьому умова збільшення майбутніх економічних вигід від цього об’єкта, чи такі витрати були понесені у зв’язку із підтриманням об’єкта у робочому стані або відновленням його до стану, у якому він був взятий в оренду.

 

Податковий облік

Податок на прибуток. Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінрезультат, визначений за правилами бухобліку. Отже, бухгалтерський облік зазначених вище операцій напряму впливатиме на суму податку на прибуток, яку сплатить підприємство-орендар. При цьому навіть якщо платник податку здійснює коригування такого фінрезультату на різниці, встановлені ПКУ, ст. 138 ПКУ коригувань за іншими необоротними матеріальними активами на сьогодні не передбачено. 

Втім, як роз’яснювала ДФСУ у листі від 04.08.2015 р. №16335/6/99-99-19-02-02-15, вартість поліпшення орендованих основних засобів для цілей розрахунку податкової амортизації зараховується як новий об'єкт 9-ї групи "інші основні засоби" з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років, визначеної у пп. 138.3.3 ПКУ. Якщо платник податку скористається цим роз’ясненням, тоді в разі здійснення ним коригувань йому доведеться враховувати й усі норми ПКУ та роз’яснення податківців, які стосуються основних засобів. 

Зокрема, відповідно до пп. 138.3.2 ПКУ витрати на ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування. Про це ми також писали тут>>> 

Тому, якщо орендований легковий автомобіль не використовується у господарській діяльності, фінрезультат до оподаткування доведеться збільшувати на суму витрат, пов’язаних з його ремонтом або поліпшенням. 

 

ПДВ. Правила використання права на податковий кредит у випадку ремонту орендованого майна загальні і встановлені ст. 198 ПКУ. А саме – якщо у сумі витрат, понесених у зв’язку з таким ремонтом (покращенням) є ПДВ, платник податку може скористатися правом на податковий кредит за датою, визначеною за п. 198.1-198.2 ПКУ на підставі податкової накладної, зареєстрованої у ЄРПН, або інших документів, що її замінюють (п. 201.11 ПКУ). 

Але якщо орендований легковий автомобіль використовується у негосподарській діяльності або в діяльності, яка звільнена від оподаткування чи не є об’єктом оподаткування ПДВ, платнику податку доведеться визнати ПЗ з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ. Також про це, ви можете прочитати тут>>>

Також, оскільки йдеться про орендований автомобіль, який часто буває застрахований згідно з умовами договору оренди, і ремонт якого здійснюється за рахунок страхового відшкодування, радимо прочитати ще такі матеріали: 

Страхування автомобіля: нюанси обліку та оподаткування на прикладах>>>

Ремонт автомобіля за рахунок страхової компанії: Що з ПДВ?>>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442