Відповідно до пп. 12 НП(С)БО 9 «Запаси» матеріальні цінності, одержані підприємством безоплатно, оцінюються за справедливою вартістю з урахуванням витрат, передбачених п. 9 цього Положення (стандарту), а саме:
- ввізного мита;
- непрямих податків, які не відшкодовуються підприємству;
- транспортно-заготівельних витрат;
- інших витрат, пов’язаних з придбанням запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Справедлива вартість – сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»).
Тобто по суті справедлива вартість ТМЦ – це їх продажна (ринкова) вартість. Для її визначення сільгосппідприємству потрібно проаналізувати, за якими цінами такі ТМЦ можна купити в інших суб’єктів господарювання.
Визначення справедливої вартості ТМЦ здійснює спеціальна комісія, створена керівником підприємства. Результат роботи комісії (тобто власне визначена справедлива вартість) оформлюється бухгалтерською довідкою або актом довільної форми, який затверджується керівником.
В бухгалтерському обліку оприбуткування безоплатно отриманих запасів відображають проводкою: Дт 28 (20) - Кт 718 «Дoхід вiд безоплатно одержаних оборотних aктивів».
Реалізація такого товару здійснюється в загальному порядку, тобто:
- Дт 361 – Кт 702 – на суму продажу;
- Дт 702 – Кт 641 – на суму ПДВ;
- Дт 902 – Кт 28 – на собівартість.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити