• Посилання скопійовано

Як списати залишок з рахунку 422?

Підприємство в ф. №1«Баланс» по рядку «Додатковий капітал» показує залишок за рахунком 422, що утворився з 2002 р. за рахунок дооцінки НА. Під час аудиторської перевірки рекомендовано списати дану суму з балансу у зв’язку з відсутністю аналітичних даних. Як відобразити операцію в обліку? Чи не виникне дохід від списання залишку за рахунком 422?

Інструкцією №281 передбачено, що на субрахунку 422 "Інший вкладений капітал" обліковують інший вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу.

А що стосується інформації про дооцінки об'єктів основних засобів, уцінки таких об'єктів в межах сум раніше проведених дооцінок, віднесення сум дооцінки до нерозподіленого прибутку узагальнюється на субрахунку 411 "Дооцінка (уцінка) основних засобів".

Тож, із запитання видно, що підприємство обліковує дооцінку необоротних активів не на тому рахунку. 

Відповідно до п. 33 П(С)БО 7 та п. 40 Методрекомендацій №561 об'єкт основних засобів перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок продажу, ліквідації, безоплатної передачі, нестачі, остаточного псування або інших причин невідповідності критеріям визнання активом.

Для визначення непридатності основних засобів до використання, можливості їх використання іншими підприємствами, організаціями та установами, неефективності або недоцільності їх поліпшення (ремонту, модернізації тощо) та оформлення відповідних первинних документів керівником підприємства створюється постійно діюча комісія.

Постійно діюча комісія:

  • здійснює безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню;
  • встановлює причини невідповідності критеріям активу;
  • визначає осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття основних засобів із експлуатації, вносить пропозиції щодо їх відповідальності;
  • визначає можливість продажу (передачі) об'єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані при демонтажі, розбиранні (ліквідації) основних засобів, встановлює їх кількість і вартість;
  • складає і підписує акти на списання основних засобів.

В актах на списання наводяться дані, що характеризують об'єкти основних засобів: рік виготовлення або будівництва об'єкта, дата його надходження на підприємство і початок експлуатації, первісна (переоцінена) вартість об'єкта, сума нарахованого зносу, передбачений і фактичний строк корисного використання, проведені ремонти, причини вибуття тощо (п. 42 Методрекомендацій №561).

Зазначену інформацію для акту можна взяти з інвентарної картки обліку об’єкта основних засобів, яка є регістром аналітичного обліку основних засобів і відкривається на об’єкт основних засобів бухгалтерською службою в одному примірнику та заповнюється на підставі акта введення в експлуатацію основних засобів, акта приймання-передачі основних засобів, технічної та іншої супровідної документації, а також інших первинних документів.

У разі якщо відбулись зміни у вартості об’єкта основних засобів, зміни в характеристиці об’єкта основних засобів після проведення робіт з реконструкції (реставрації), модернізації, добудови, дообладнання тощо та інформація щодо руху об’єкта основних засобів, до інвентарної картки вносяться записи на підставі відповідних документів (п. 1 та абз. 3 п. 2 розділ 9 Порядку №818).

Отже, списати дооцінений основний засіб з балансу можна лише у разі продажу, повернення засновнику (якщо НА був внесений в статутний капітал) чи повної експлуатації об'єкта на підставі складеного комісією акта. 

Отже, незважаючи на те, що дооцінка необоротних активів обліковувалася не на тому рахунку, в даній ситуації слід виходити з того, як утворився залишок на рахунку 422, тобто до яких об’єктів дооцінених необоротних активів цей залишок відноситься. У разі, якщо таких об’єктів немає, то й залишок на рахунку 422 не відповідає дійсності. Тому через списання об’єктів ОЗ цей залишок закрити не вдасться, бо їх в обліку вже не має. Але в будь-якому разі суму дооцінки, яка зависла на рахунку 422, потрібно списати зробивши наступне проведення: Дт 422 Кт 441. На податки це не вплине. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»