• Посилання скопійовано

Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Підприємство отримало внесок до СК від іноземного засновника в інвалюті. Перед отриманням внеску було оформлено протокол про збільшення СК, в якому зафіксовано суму в інвалюті та гривневому еквіваленті. Згідно з ст. 18 Закону про ТОВ, зміни до статутних документів не вносились. Як правильно оформити дане внесення і які бухгалтерські проведення слід здійснити?

Правові особливості

Відповідно до ст. 18 Закону про ТОВ, збільшення розміру СК здійснюється у два етапи:

  1. спершу загальні збори (власник) приймають рішення про залучення додаткових вкладів, де визначають загальну суму збільшення розміру СК, розмір частки кожного учасника та його процентну складову, а також строк для внесення додаткових вкладів (ч. 3, 5 ст. 18 Закону);
  2. надалі протягом одного місяця після спливу строку для внесення додаткових вкладів, загальні збори (власник) примають рішення про затвердження результатів внесення додаткових вкладів, остаточний розподіл часток учасників та загальну суму СК в результаті збільшення (ч. 9 ст. 18 Закону).

Обидва рішення оформляються протоколом.

Останнє рішення про збільшення розміру СК прямо вказує на факт внесення додаткових вкладів учасниками, суму таких додаткових вкладів та розмір часток учасників у складів збільшеного розміру СК.

На підставі цього останнього рішення здійснюється держреєстрація змін до статуту, якщо розмір СК зафіксовано у статуті.

 

Бухгалтерський облік

Для обліку ще не зареєстрованого статутного капіталу Інструкцією №291 передбачено субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу».

Таким чином, на дату першого рішення про залучення додаткових вкладів, на підставі протоколу роблять проведення: Дт 46 Кт 404.

Поряд з цим, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, для обліку таких операцій застосовують норми П(С)БО 21.

Тобто, заборгованість з внесення коштів засновником на рахунку 46 відображається не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті, за курсом НБУ на дату прийняття рішення про збільшення СК (див. п. 5 П(С)БО 21).

Оскільки заборгованість на рахунку 46 є монетарною (здійснюватиметься коштами), на кожну дату балансу і на дату здійснення операції (отримання коштів від іноземного засновника), вона перераховується за курсом НБУ на ці дати.

Внаслідок перерахунку виникають курсові різниці, які відображаються на субрахунках 945 та/чи 714:

  • Дт 46 Кт 714 (при збільшенні курсу);
  • Дт 945 Кт 46 (при зменшенні курсу).

Отримання коштів від іноземного засновника відображається проведенням: Дт 312 Кт 46. На цю дату, повторимося, відображається також курсова різниця, якщо вона є, наведеними вище проведеннями.

Нарешті, на дату держреєстрації змін до СК роблять проведення: Дт 404 Кт 401.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    Сьогодні 16:1026
  • Операції пожертви товару між ТОВ: облік та ПДВ
    ТОВ планує укласти договір пожертви на передачу товару іншому ТОВ. Чи прописується в договорі сума цього товару? На підставі якого документу передається товар? Чи прописується в такому документі сума цього товару? Як нараховується ПДВ? Чи виписуються дві податкові накладні?
    Сьогодні 13:1121
  • Витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною плівкою: облік і ПДВ
    Підприємство-орендар (платник податку на прибуток, застосовує податкові різниці) здійснило витрати на обклеювання вікон орендованого офісу сонцезахисною поляризованою плівкою на суму 130 тис. грн. Орендодавець ці витрати не компенсує. Чи можна віднести ці витрати до поточних витрат кварталу та що з податковим кредитом з ПДВ?
    Сьогодні 10:1195
  • Реквізити акта приймання-передачі незавершеного будівництва для бухгалтерського обліку
    Яку інформацію повинен містити акт приймання-передачі об'єкта незавершеного будівництва житлового будинку, за яким бухгалтерія підприємства-покупця повинна відобразити цю подію у бухгалтерському обліку?
    21.05.202556
  • Списання матеріалів замовника в будівництві: документальне оформлення
    На підставі якого документу ТОВ-замовник будівництва має списувати власні будівельні матеріали, передані генеральному підряднику, після отримання від нього акту виконаних робіт та підсумкової відомості ресурсів? Чи потрібно підписувати такий документ з генпідрядником?
    21.05.202576