Головна Усі консультації Облік та звітність П(С)БО і план рахунків

Повернення коштів в іноземній валюті із статутного капіталу

На момент внеску до СК один із засновників, фізособа, була резидентом України, кошти вносилися у гривнях. На сьогодні прийнято рішення про зменшення СК і повернення коштів цьому засновнику - фізособі, який вже став нерезидентом України, в іноземній валюті. Як цю виплату відобразити в обліку? Хто має нести пов’язані з цим витрати?

На момент прийняття рішення про зменшення СК, з виплатою частки засновнику, в обліку роблять проводку: Дт 452 Кт 672 – на суму повернення.

Поряд з цим, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, для обліку таких операцій застосовують норми П(С)БО 21.

Тобто, заборгованість з виплати коштів засновнику на субрахунку 672 відображається не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті, за курсом НБУ на дату прийняття рішення про зменшення СК (див. п. 5 П(С)БО 21).

Оскільки заборгованість на субрахунку 672 є монетарною (погашатиметься коштами), на кожну дату балансу і на дату здійснення операції (перерахування коштів засновнику), вона перераховується за курсом НБУ на ці дати. Поряд з цим відповідно до останнього абзацу п. 8 П(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні СК, відображають у складі додаткового капіталу (на субрахунку 423):

 • Дт 672 Кт 423 (при зменшенні курсу);
 • Дт 423 (44, якщо залишку на 423 не вистачає) Кт 672 (при збільшенні курсу).

Для погашення заборгованості підприємство може придбавати іноземну валюту. За цією операцією будуть витрати та/або можуть виникати доходи:

 • Дт 333 Кт 311 – перераховано кошти в гривнях для придбання іноземної валюти;
 • Дт 312 Кт 333 – отримана іноземна валюта на рахунок підприємства;
 • Дт 92 Кт 333 – відображена комісія банку;
 • Дт 942 Кт 333 чи Дт 333 Кт 711 – витрати чи доходи на різницю між комерційним курсом валюти і курсом НБУ на дату купівлі.

Далі курсові різниці можуть виникати на дату погашення заборгованості:

 • Дт 672 Кт 312 – перераховані кошти в іноземній валюті засновнику;
 • Дт 672 Кт 423 чи Дт 423 (44) Кт 672 – курсова різниця на суму заборгованості на дату перерахування коштів;
 • Дт 312 Кт 714 чи Дт 945 Кт 312 – курсова різниця за коштами в іноземній валюті на рахунку на дату перерахування коштів.

Нарешті, на дату державної реєстрації зменшення СК:

 • Дт 401 Кт 452 – зменшення СК на суму виплаченої частки, якщо сума виплати не перевищує СК;
 • Дт 422, 441 Кт 452 – на суму перевищення виплаченої частки над розміром СК. Причому у разі наявності залишку на субрахунку 422 спершу зменшується такий залишок. А далі зменшується прибуток;
 • Дт 401 Кт 422 – на різницю між часткою, на яку зменшується СК і вартістю виплати, якщо сума виплати є меншою за частку, на яку зменшується СК.

З наведених вище проводок видно, що підприємство внаслідок виплати частки засновнику коштами в іноземній валюті може нести додаткові витрати. Фактично це витрати підприємства, пов’язані з виплатою коштів засновнику. Поряд з цим, підприємство може внаслідок здійснення таких операцій отримати доходи (чи збільшення додаткового капіталу). Доходи чи витрати – залежить від коливання курсу валют.

Але підприємство і засновник можуть домовитися, що в разі понесення витрат ці витрати мають бути за рахунок засновника. Прийняте рішення може бути зафіксовано в протоколі рішення засновників про зменшення СК. Важливо, щоб засновник погоджувався з таким рішенням, про що має свідчити його підпис у протоколі.

В такому разі на дату виплати коштів засновнику сума, яка піде на погашення понесених підприємством витрат, буде відображена проводкою: Дт 672 Кт 719.

Тобто, фактично на цю суму засновнику недоплатять кошти. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / П(С)БО і план рахунків
Теги:
Валюта , Статутний капітал , Облік

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі