• Посилання скопійовано

Чи можна визнати МНМА в бухобліку основними засобами?

Чи можна для однотипних необоротних активів (морозильні вітрини) визнати в бухобліку, що вони відносяться до основних засобів незалежно від вартості і підлягають амортизації протягом терміну корисного використання (60 міс), а всі інші необоротні активи до 20 тис. є МНМА і амортизація 100% в момент введення в експлуатацію?

Відповідно до абз. 8 п. 4 П(С)БО 7, основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). 

Подібні (однорідні) об'єкти - об'єкти, які мають однакове функціональне призначення та однакову справедливу вартість.

Також у п. 6 П(С)БО 7 зазначено, що об’єкт основних засобів визнається активом, якщо існує ймовірність того, що підприємство/установа отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та його вартість може бути достовірно визначена.

Малоцінні необоротні матеріальні активи для цілей бухгалтерського обліку є однією із груп основних засобів (пп. 5.2.2 П(С)БО 7). 

Крім того, П(С)БО 7 дає можливість підприємству установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів – див. п. 5.2 НП(С)БО 7.

Тобто, підприємство самостійно може установити у наказі про облікову політику критерій малоцінності. Відповідно до такого критерію, у разі якщо вартість малоцінних активів буде нижче цього критерію та строк використовуються більше року, то у бухобліку вони потраплять до складу МНМА. А якщо вартість таких активів вище критерію малоцінності і строк  використання більше року, то у бухобліку вони включатимуться до основних засобів.

При цьому норми НП(С)БО 7 прямо не передбачають, що можна встановлювати різні вартісні критерії для різних груп ОЗ, тобто вартісний критерій має бути один для всіх ОЗ всіх груп. 

Також вартісний критерій в розмірі 20 тис грн не є обов’язковим для цілей бухобліку, підприємства можуть встановлювати цей критерій виключно на власний розсуд. Тож якщо, наприклад, найменша варість морозильної вітрини становить 7000 грн, саме цей  критерій можна встановити в бухобліку, щоб всі морозильні вітрини потрапили до ОЗ.

Але при цьому всі об’єкти інших груп вартістю більше 7000 грн, а не тільки морозильні вітрини, будуть вважатися ОЗ, а не МНМА.

Якщо в майбутньому буде придбано морозильну вітрину вартістю 6500 грн при встановленому критерію 7000 грн, то її доведеться віднести до МНМА. Тому при визначенні критерію МНМА/ОЗ слід врахувати найменшу можливу вартість вітрини.

Для цілей податкового обліку ОЗ (якщо підприємство коригує фінрезультат) потрібно виконувати приписи ПКУ, а саме – всі об’єкти вартістю більше 20000 грн вважати ОЗ, а менше 20000 грн – МНМА.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Дивіденди: відображення в обліку та звітності
    Підприємство у І кварталі 2024 р. нарахувало дивіденди за 2023 р. Як відобразити їх в обліку та звітності за І квартал 2024 р.?
    Сьогодні 13:0710
  • Іноземний банк повернув платіж у валюті: як відобразити в обліку?
    У підприємства за контрактом з нерезидентом оплата за товар здійснюється після отримання товару. Підприємство провело оплату за раніше отриманий товар, але іноземний банк не зарахував платіж постачальнику і повернув валюту платнику. Одразу після повернення валюта була продана банком. Як все це відобразити в обліку?
    Сьогодні 10:138
  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202422
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024191
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024669