• Посилання скопійовано

Повернення торгової марки, внесеної засновником до статутного капіталу

Підприємство - платник ПДВ повертає засновнику-фізособі раніше внесену до СК торгову марку. Яке оподаткування при поверненні: ПДВ, прибуток, ПДФО та ВЗ?

Корпоративні права – права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (пп. 14.1.90 ПКУ).

Правила виходу засновника прописані у ст. 24 Закону №2275.

 

ПДФО та ВЗ

До складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (пп. 164.2.9 ПКУ).

До продажу інвестиційного активу прирівнюються операції повернення платнику податку майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента.

При передачі майна фізичній особі – учаснику, при його виході із числа учасників, у такої фізичної особи може виникати інвестиційний прибуток, який підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Сума такого прибутку визначається як різниця між вартістю виплаченої частки при виході з товариства та її номінальною вартістю, зазначеною у статутних документах товариства на момент формування статутного капіталу.

Тож, у випадку, якщо вартість майна, що повертається, буде дорівнювати або буде меншою за його вартість на момент внесення до статутного капіталу підприємства, то інвестиційного прибутку не виникає. Отже, зобов'язання в учасника з оплати ПДФО та ВЗ будуть відсутні. Тому підприємство, яке повертає частку засновнику, не утримує та не сплачує ПДФО та військовий збір, та не відображає такий дохід у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності. Повернуту частку майна засновник відображає в декларації про майновий стан за рік  (пп. 170.2.1 ПКУ).

У випадку, якщо вартість майна, що повертається, буде більшою за його вартість на момент внесення до статутного капіталу підприємства, то утворена різниця, буде інвестиційним прибутком, з якої учасник буде зобов'язаний сплатити ПДФО за ставкою 18% та військовий збір - 1,5%.

ПДФО та військовий збір із суми інвестиційного прибутку, відображеного в декларації, засновник має сплатити самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Крім того, підприємство (емітент корпоративних прав) виступає у якості податкового агента, лише в частині відображення у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу «112» операції з повернення майна (майнових прав) фізичній особі, попередньо внесених нею до статутного капіталу.

 

Податок на прибуток

Об'єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, що визначається шляхом коригування бухгалтерського фінансового результату до оподаткування на різниці, передбаченні положеннями ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ).

Операція вилучення частки засновника жодних податкових коригувань не передбачає (пп. 141.2 ПКУ). 

Так, якщо засновнику, який виходить, передаються активи, то в частині вибуття таких активів потрібно здійснювати коригування фінансового результату до оподаткування на «продажні» різниці, передбачені ст. 138 ПКУ.

Водночас, малодохідні платники податку можуть визначати об'єкт оподаткування без коригування фінансового результату до оподаткування на відповідні різниці.

 

ПДВ

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.

При розрахунку з засновником товаром тут має місце перехід права власності на майно від емітента до колишнього учасника, отже, маємо справу зі звичайною операцією постачання товарів  (пп. 14.1.191 ПКУ).

Операція з повернення підприємством засновнику статутного капіталу у вигляді майна підпадає під визначення об'єкта оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ на загальних підставах за основною ставкою (пп. 196.1.1 ПКУ).

Тож, якщо є постачання, то підприємство (платник ПДВ) за такою операцією нараховує податкові зобов’язання з ПДВ на загальних підставах (пп. "а" пп. 185.1 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік давальницької сировини у переробника, який передає її іншому переробнику на переробку
    Підприємство 1 отримало давальницьку сировину (Дт 022) для виготовлення металоконструкцій від підприємства 2. Зазначену сировину підприємство 1 хоче передати як давальницьку сировину підприємству 3. Після отримання металоконструкцій від підприємства 3, Підприємство 1 передасть дані металоконструкції підприємству 2. Які проведення у підприємства 1?
    Сьогодні 10:3021
  • Чи дисконтувати заборгованість, строк за якою періодично продовжується?
    Мале ТОВ орендує нежитлове приміщення, строк оренди неодноразово продовжувався додатковими угодами, забезпечувальний платіж частково повертався, в обліковій політиці визначено відображення довгострокової дебіторської заборгованості за теперішньою вартістю. Чи підлягає ця заборгованість дисконтуванню? Якщо так, з якої дати починати дисконтування? Чи потрібно застосовувати ретроспективний метод?
    Сьогодні 09:0990
  • Нюанси обліку залишку коштів ТОВ при визнанні банку неплатоспроможним
    На поточному рахунку ТОВ у банку, який визнали неплатоспроможним, є залишок коштів. Як обліковувати дані кошти? Чи потрібно обчислювати резерв? Чи треба визнавати та розраховувати на базі такого резерву відстрочений податок на прибуток?
    12.05.202526
  • Витрати на благодійний захід: як списати?
    Благодійний фонд реалізує різні проєкти (наприклад, вивчення мови, імідж українця тощо) для дітей, для жителів міста, інколи декілька днів, де пригощають кавою, чаєм, смаколиками. Як повинен виглядати бланк на списання та як часто потрібно його робити: щодня чи після закінчення проєкту? Ініціатива проведення таких проєктів може бути від фонду, чи потрібне прохання якоїсь організації або ж дозвіл місцевої влади?
    12.05.2025203
  • Продаж частки в дочірньому ТОВ: облік та податкові наслідки
    Розглянуто питання визначення собівартості фінансової інвестиції (частки в статутному капіталі дочірнього підприємства, що обліковується за методом участі в капіталі) для цілей оподаткування податком на прибуток при її продажу. Проаналізовано виникнення податкових різниць при такій операції та необхідність складання дочірньою компанією проміжної фінансової звітності на дату продажу частки
    09.05.202557