• Посилання скопійовано

Чи можна списати заборгованість перед нерезидентом за придбані у нього корпоративні права?

ТОВ - платник ПДВ та податку на прибуток без коригування фінрезультату. ТОВ придбало у нерезидента частку статутного капіталу іншого СГ, сплачену частково. Зараз немає можливості розрахуватися з нерезидентом, оскільки його діяльність призупинена та рахунки в банках заблоковано на невизначений термін. Чи можна списати заборгованість за корпоративними правами?

Покупець відображає в бухобліку придбану частку в статутному капіталі іншого підприємства як фінансову інвестицію:

  • на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», якщо частку придбав на строк більше 1 року (п. 2.12 Методрекомендацій №433);
  • на субрахунку 352 «Інші поточні фінансові інвестиції», якщо її планує продати протягом 1 року і вона може бути вільно реалізована в будь-який момент (п. 2.34 Методрекомендацій №433).

Фінансові інвестиції, придбані за грошові кошти, обліковують при первісному визнанні за фактичною собівартістю. Вона складається з ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням фінансової інвестиції (п. 4 П(С)БО 12).

В бухобліку придбання фінінвестицій у іншої особи відображається як кредиторська  заборгованість перед такою особою: Дт 14, 352 Кт 685.

Списання такої кредиторської заборгованості здійснюється за загальними правилами.

Але насамперед потрібно впевнитися в тому, що ця заборгованість є безнадійною та її погашено не буде. Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання   визнається,  якщо  його  оцінка  може  бути достовірно визначена та існує  ймовірність  зменшення  економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню,  то  його  сума включається до складу доходу звітного періоду. Тож підприємство і повинно визначити, чи підлягає це зобов’язання погашенню, чи ні.

На нашу думку, ситуація виглядає так:

  • на даний момент невідомо, на який час призупинено діяльність кредитора та на який час заблоковано його рахунки, чи зможе він відновити свою діяльність.
  • виходячи з цього, радимо орієнтуватися на строк позовної давності щодо погашення такої заборгованості.
  • списувати таку заборгованість можна тільки тоді, коли спливе строк позовної давності.
  • якщо до спливу строку позовної давності стане достовірно відомо про остаточне зупинення діяльності кредитора, його ліквідацію тощо, то заборгованість можна буде списати як безнадійну на дату отримання такої інформації. Зокрема, цю інформацію можна отримати від самого кредитора у вигляді листа або додаткової угоди до договору купівлі-продажу частки в СК тощо.

Питання щодо визначення строку позовної давності у відносинах з нерезидентами – це окреме питання, яке виходить за рамки даної консультації і потребує консультації юриста. Ми дещо писали про це туттут та тут.

Отже, коли підприємство буде дійсно впевнено у тому, що заборгованість погашатися не буде, воно може списати її до складу доходів відповідно до п. 5 НП(С)БО 11: Дт 685 Кт 717.

Відповідно до пп. 196.1.1 ПКУ, не є об’єктом оподаткування операції з продажу корпоративних прав. В даному випадку продавцем є нерезидент, який не є платником ПДВ. Тому списання заборгованості перед нерезидентом за придбані корпоративні права не впливають на нарахування ПДВ у підприємства-дебітора.

Також вважаємо, що факт списання заборгованості за придбані корпоративні права не впливає на права і обов’язки ТОВ як учасника СГ – емітента таких корпоративних прав. ТОВ має право на отримання дивідендів від емітента корпоративних прав.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202516
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025167
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202521