Покупець відображає в бухобліку придбану частку в статутному капіталі іншого підприємства як фінансову інвестицію:
- на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», якщо частку придбав на строк більше 1 року (п. 2.12 Методрекомендацій №433);
- на субрахунку 352 «Інші поточні фінансові інвестиції», якщо її планує продати протягом 1 року і вона може бути вільно реалізована в будь-який момент (п. 2.34 Методрекомендацій №433).
Фінансові інвестиції, придбані за грошові кошти, обліковують при первісному визнанні за фактичною собівартістю. Вона складається з ціни придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов’язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням фінансової інвестиції (п. 4 П(С)БО 12).
В бухобліку придбання фінінвестицій у іншої особи відображається як кредиторська заборгованість перед такою особою: Дт 14, 352 Кт 685.
Списання такої кредиторської заборгованості здійснюється за загальними правилами.
Але насамперед потрібно впевнитися в тому, що ця заборгованість є безнадійною та її погашено не буде. Відповідно до п. 5 НП(С)БО 11, зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду. Тож підприємство і повинно визначити, чи підлягає це зобов’язання погашенню, чи ні.
На нашу думку, ситуація виглядає так:
- на даний момент невідомо, на який час призупинено діяльність кредитора та на який час заблоковано його рахунки, чи зможе він відновити свою діяльність.
- виходячи з цього, радимо орієнтуватися на строк позовної давності щодо погашення такої заборгованості.
- списувати таку заборгованість можна тільки тоді, коли спливе строк позовної давності.
- якщо до спливу строку позовної давності стане достовірно відомо про остаточне зупинення діяльності кредитора, його ліквідацію тощо, то заборгованість можна буде списати як безнадійну на дату отримання такої інформації. Зокрема, цю інформацію можна отримати від самого кредитора у вигляді листа або додаткової угоди до договору купівлі-продажу частки в СК тощо.
Питання щодо визначення строку позовної давності у відносинах з нерезидентами – це окреме питання, яке виходить за рамки даної консультації і потребує консультації юриста. Ми дещо писали про це тут, тут та тут.
Отже, коли підприємство буде дійсно впевнено у тому, що заборгованість погашатися не буде, воно може списати її до складу доходів відповідно до п. 5 НП(С)БО 11: Дт 685 Кт 717.
Відповідно до пп. 196.1.1 ПКУ, не є об’єктом оподаткування операції з продажу корпоративних прав. В даному випадку продавцем є нерезидент, який не є платником ПДВ. Тому списання заборгованості перед нерезидентом за придбані корпоративні права не впливають на нарахування ПДВ у підприємства-дебітора.
Також вважаємо, що факт списання заборгованості за придбані корпоративні права не впливає на права і обов’язки ТОВ як учасника СГ – емітента таких корпоративних прав. ТОВ має право на отримання дивідендів від емітента корпоративних прав.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити