• Посилання скопійовано

Дохід при передачі в суборенду обладнання, отриманого в суборенду від нерезидента

Підприємство імпортує обладнання за договором суборенди на невизначений період, яке планується передавати в суборенду резиденту України. Обладнання обліковується на позабалансовому субрахунку 023. Нерезиденту не сплачуватиметься вартість обладнання. Чи буде дохід на етапі передачі в суборенду резиденту?

Щодо договору оренди без строку

Варто зразу сказати, що згідно з ч. 1 ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Тобто, строк оренди (суборенди) – це обов’язкова умова договору оренди (суборенди). Тому договір оренди не може бути без строку.

Припускаємо, що податкова під час перевірки може розглядати такий договір як договір безоплатного отримання, включивши вартість отриманого обладнання до складу доходів підприємства. У цьому разі обладнання має бути поставлено на баланс підприємства, амортизуватися у загальному порядку.

Якщо договір буде з тривалим строком, він може набути ознак фінансового лізингу (див. ст. 5 Закону про фінлізинг). У такому разі отримане обладнання також потрібно ставити на баланс підприємства і амортизувати.

Тому, на наш погляд, строк у договорі оренди з нерезидентом потрібно обов’язково встановити.

 

Щодо доходу на передане в суборенду обладнання

Якщо підприємство отримало обладнання в операційну суборенду і не здійснюватиме оплату за нього, обладнання відображається на позабалансовому субрахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за вартістю, що зазначається в договорі суборенди (див. п. 8 НП(С)БО 14).

Якщо надалі підприємство передає обладнання в операційну оренду, обладнання продовжує обліковуватися на позабалансовому субрахунку 01. Дохід від передачі обладнання не визнається.

Згідно з п. 17 НП(С)БО 14, потрібно визнавати дохід тільки на суму орендної плати: Дт 377 Кт 713 (або 703, якщо передача в оренду є одним з основних видів діяльності).

Дохід від переданого обладнання відображається тільки, якщо передача здійснюється за договором фінансової оренди (лізингу) (див. п. 10, п. 11 НП(С)БО 14). Детальніше про фінансовий лізинг можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202525
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025238
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529