• Посилання скопійовано

Дохід при передачі в суборенду обладнання, отриманого в суборенду від нерезидента

Підприємство імпортує обладнання за договором суборенди на невизначений період, яке планується передавати в суборенду резиденту України. Обладнання обліковується на позабалансовому субрахунку 023. Нерезиденту не сплачуватиметься вартість обладнання. Чи буде дохід на етапі передачі в суборенду резиденту?

Щодо договору оренди без строку

Варто зразу сказати, що згідно з ч. 1 ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Тобто, строк оренди (суборенди) – це обов’язкова умова договору оренди (суборенди). Тому договір оренди не може бути без строку.

Припускаємо, що податкова під час перевірки може розглядати такий договір як договір безоплатного отримання, включивши вартість отриманого обладнання до складу доходів підприємства. У цьому разі обладнання має бути поставлено на баланс підприємства, амортизуватися у загальному порядку.

Якщо договір буде з тривалим строком, він може набути ознак фінансового лізингу (див. ст. 5 Закону про фінлізинг). У такому разі отримане обладнання також потрібно ставити на баланс підприємства і амортизувати.

Тому, на наш погляд, строк у договорі оренди з нерезидентом потрібно обов’язково встановити.

 

Щодо доходу на передане в суборенду обладнання

Якщо підприємство отримало обладнання в операційну суборенду і не здійснюватиме оплату за нього, обладнання відображається на позабалансовому субрахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за вартістю, що зазначається в договорі суборенди (див. п. 8 НП(С)БО 14).

Якщо надалі підприємство передає обладнання в операційну оренду, обладнання продовжує обліковуватися на позабалансовому субрахунку 01. Дохід від передачі обладнання не визнається.

Згідно з п. 17 НП(С)БО 14, потрібно визнавати дохід тільки на суму орендної плати: Дт 377 Кт 713 (або 703, якщо передача в оренду є одним з основних видів діяльності).

Дохід від переданого обладнання відображається тільки, якщо передача здійснюється за договором фінансової оренди (лізингу) (див. п. 10, п. 11 НП(С)БО 14). Детальніше про фінансовий лізинг можна почитати тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    Сьогодні 16:0811
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    Сьогодні 13:1236
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    Сьогодні 08:5517
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025135
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202518