• Посилання скопійовано

Податковий облік поліпшень орендованого майна

Підприємство - орендар, платник податку на прибуток, (коригує фінрезультат на податкові різниці) поліпшило орендоване майно, відобразивши витрати в сумі 671,6 тис. грн на субрахунку 117. До якої групи віднести це в податковому обліку? Як амортизувати в бухгалтерському та податковому обліках, якщо строк оренди складає 2 роки?

Бухгалтерський облік

Відповідно до вимог п. 8 НП(С)БО 14, витрати на поліпшення відображають у складі капітальних інвестицій на субрахунку 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів», а потім зараховують на баланс: Дт 117 «Інші необоротні матеріальні активи» Кт 153 – 671 600 грн.

Згідно з п. 27 НП(С)БО 7, амортизація зазначених об’єктів нараховується за прямолінійним чи виробничим методами.

Наприклад, якщо підприємство обере прямолінійний метод, при строку корисного використання 2 роки (24 місяці) і ліквідаційній вартості 0 грн - щомісячна амортизація становитиме 27 983,33 грн  (671 600 : 2 : 12).

 

Податковий облік

До ОЗ в податковому обліку відносяться матеріальні активи з вартістю більше 20 тис. грн і строком корисного використання більше року (див. пп. 14.1.138 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації витрати на поліпшення є матеріальним активом, їх вартість 671 600 грн, що більше 20 000 грн, і строк корисного використання 2 роки (більше року), такі поліпшення в податковому обліку відносяться до складу ОЗ.

Серед груп ОЗ, наведених в пп. 138.3.3 ПКУ, для поліпшень підходить група 9, з мінімальним строком корисного використання - 12 років.

Аналогічну відповідь щодо особливостей амортизації в податковому обліку поліпшень орендованого майна дає податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.05, ЗІР: «Чи підлягають амортизації у податковому обліку витрати на поліпшення (ремонт) орендованих ОЗ та чи враховується сума такої амортизації при коригуванні фінансового результату до оподаткування?».

Таким чином, якщо буде обрано прямолінійний метод, то в податковому обліку сума щомісячної амортизації становитиме 4 663,89 грн (671 600 : 12 : 12).

Таким чином, підприємство застосовуватиме амортизаційні податкові різниці згідно з ст. 138 ПКУ - щомісяця:

збільшуватиме фінрезультат до оподаткування на амортизацію за даними бухобліку (27 983,33 грн);

зменшуватиме фінрезультат до оподаткування на амортизацію за даними податкового обліку (4 663,89 грн).

Після закінчення строку оренди, у разі передачі поліпшень орендодавцеві, залишкова вартість поліпшень за даними бухобліку збільшить фінрезультат до оподаткування, а за даними податкового обліку - зменшить такий фінрезультат (див. пп. 138.1, пп. 138.2 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202523
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025236
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202534
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529