• Посилання скопійовано

Податковий облік поліпшень орендованого майна

Підприємство - орендар, платник податку на прибуток, (коригує фінрезультат на податкові різниці) поліпшило орендоване майно, відобразивши витрати в сумі 671,6 тис. грн на субрахунку 117. До якої групи віднести це в податковому обліку? Як амортизувати в бухгалтерському та податковому обліках, якщо строк оренди складає 2 роки?

Бухгалтерський облік

Відповідно до вимог п. 8 НП(С)БО 14, витрати на поліпшення відображають у складі капітальних інвестицій на субрахунку 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів», а потім зараховують на баланс: Дт 117 «Інші необоротні матеріальні активи» Кт 153 – 671 600 грн.

Згідно з п. 27 НП(С)БО 7, амортизація зазначених об’єктів нараховується за прямолінійним чи виробничим методами.

Наприклад, якщо підприємство обере прямолінійний метод, при строку корисного використання 2 роки (24 місяці) і ліквідаційній вартості 0 грн - щомісячна амортизація становитиме 27 983,33 грн  (671 600 : 2 : 12).

 

Податковий облік

До ОЗ в податковому обліку відносяться матеріальні активи з вартістю більше 20 тис. грн і строком корисного використання більше року (див. пп. 14.1.138 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації витрати на поліпшення є матеріальним активом, їх вартість 671 600 грн, що більше 20 000 грн, і строк корисного використання 2 роки (більше року), такі поліпшення в податковому обліку відносяться до складу ОЗ.

Серед груп ОЗ, наведених в пп. 138.3.3 ПКУ, для поліпшень підходить група 9, з мінімальним строком корисного використання - 12 років.

Аналогічну відповідь щодо особливостей амортизації в податковому обліку поліпшень орендованого майна дає податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 102.05, ЗІР: «Чи підлягають амортизації у податковому обліку витрати на поліпшення (ремонт) орендованих ОЗ та чи враховується сума такої амортизації при коригуванні фінансового результату до оподаткування?».

Таким чином, якщо буде обрано прямолінійний метод, то в податковому обліку сума щомісячної амортизації становитиме 4 663,89 грн (671 600 : 12 : 12).

Таким чином, підприємство застосовуватиме амортизаційні податкові різниці згідно з ст. 138 ПКУ - щомісяця:

збільшуватиме фінрезультат до оподаткування на амортизацію за даними бухобліку (27 983,33 грн);

зменшуватиме фінрезультат до оподаткування на амортизацію за даними податкового обліку (4 663,89 грн).

Після закінчення строку оренди, у разі передачі поліпшень орендодавцеві, залишкова вартість поліпшень за даними бухобліку збільшить фінрезультат до оподаткування, а за даними податкового обліку - зменшить такий фінрезультат (див. пп. 138.1, пп. 138.2 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384