• Посилання скопійовано

Як відображати в обліку надходження оплати за покупця від третьої особи?

З покупцем було укладено договір на поставку товару в березні та здійснено постачання товару. Внаслідок блокування рахунків покупця було вирішено здійснити оплату з його дочірнього підприємства. Як відобразити таку операцію в обліку продавця? Яке документальне оформлення? Податкові наслідки?

Документальне оформлення

Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ передбачено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Отже, до договору з покупцем можна підписати доповнення у вигляді тристоронньої угоди, відповідно до якої отримувачем (покупцем) товару є фактичний покупець, а платником за такий товар буде третя особа – дочірнє підприємство покупця. У такому разі всі первинні документи слід оформити на безпосереднього отримувача товару – покупця. Данна угода може бути як доповненням (додатком до основного договору) так і окремим тристороннім договором між постачальником, покупцем та дочірнім підприємством покупця.

 

Бухгалтерський облік

Що стосується обліку такої трьохсторонньої угоди, то в бухгалтерському обліку мають бути відображені наступні записи: відображення такої операції на рахунках бухобліку у підприємства-постачальника, то

  • на дату відвантаження/передачі товарів слід визнати дохід та витрати від продажу товару: Дт 361/Покупець Кт 702; Дт 902 Кт 28;
  • на дату отримання оплати відображається кредиторська заборгованість перед фактичним платником: Дт 312 Кт 685/дочірнє підприємство покупця;
  • здійснено взаємозалік заборгованостей за трьохсторонньою угодою: Дт 685/дочірнє підприємство покупця Кт 361/покупець.

Зауважимо, що видаткові документи слід виписати на фактичного покупця, а не на його дочірнє підприємство.

 

ПДВ

Варто зазначити, що те, що за покупця заплатила третя особа (в даному випадку дочірнє підприємство) не призводить до жодних змін або особливостей в обліку ПДВ. Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та за конкретною господарською операцією з постачання товарів/послуг.

Тобто незалежно від того, хто здійснює оплату за поставлені товари/послуги, податкова накладна повинна бути складена безпосередньо на ту особу, яка є покупцем/отримувачем таких товарів чи послуг.

В даній ситуації постачання відбулось у березні (на що повинна була бути складена ПН на покупця). Після надходження оплати за цією поставкою від дочірнього підприємства покупця жодних змін у ПДВ не відбувається (не потрібно ані складати РК ані виписувати ПН на дочірнє підприємство). Навіть у тому випадку, якщо дочірнє підприємство здійснить передоплату за третє підприємство, ПН все одно, за датою такої оплати складається саме на отримувача цього товару – тобто покупця.

Детальніше це питання ми розглядали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809