• Посилання скопійовано

Оподаткування послуг, отриманих від ФОПа-нерезидента

Підприємству індивідуальний підприємець Республіки Білорусь буде надавати послуги щодо організації та забезпечення документації для реалізації продукції в цій країні (послуги будуть надаватися не на території України). Яке документальне оформлення даних операцій та податковий облік?

Згідно з пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Якщо послуги будуть надаватись за межами митної території України, вони не є об’єктом оподаткування ПДВ. Відповідно, податкові накладні не складаються та права на податковий кредит немає (оскільки не складається ПН).

Втім, рекомендуємо пересвідчитися, чи дійсно ці послуги надаються за межами України, адже відповідно до пп. «в» п. 186.3 ПКУ місцем постачання консультаційних послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання, а це митна територія України. Якщо вказані у запитанні послуги не відповідають ознакам консультаційних послуг, тоді діятиме п. 186.4 ПКУ і місцем надання послуг буде територія Білорусі. На нашу думку, слід ретельно прописати в договорі зміст послуг таким чином, щоб з нього не вбачалися консультаційні послуги.

Документальним підтвердженням надання послуг будуть такі документи:

  • Договір про надання послуг, у якому слід максимально чітко прописати суть та зміст послуг, що будуть надаватися;
  • Акт надання послуг, який складається на кожну надану послугу, але не рідше ніж раз на місяць, якщо послуги надавалися протягом певного часу;
  • Платіжні доручення на оплату послуг та утриманих податків і зборів.

Щодо оподаткування доходів фізособи  є специфіка в тому, що виконавець – фізична особа-нерезидент, яка надає послуги в рамках своєї підприємницької діяльності (особа зареєстрована як ФОП в країні свого резиденства).

Щодо оподаткування доходів індивідуального підприємця – нерезидента є лист Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з ОВП від 22.04.2016 р. №8990/10/28-10-01-3-11. Податківці в цьому листі доходять висновку, що якщо фізична особа – нерезидент, який зареєстрований як фізична особа – підприємець в іншій державі,  одержує дохід з джерелом його походження з України, згідно з договором про надання послуг, сума  такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу такого нерезидента, та оподатковується  податковим агентом під час нарахування та виплати за ставками визначеними ст.167 ПКУ. Відповідно, такий дохід оподатковується і військовим збором.

Також фізособа-нерезидент, що планує отримувати доходи від підприємств, що знаходяться на території України, повинна (особисто чи через законного представника) отримати ІПН. Докладніше ми писали про це тут, а також пропонуємо до уваги цю консультацію.

Зауважимо, що на нашу думку, в даному випадку ЄСВ сплачувати не треба, оскільки послуги надаються фізичною особою – нерезидентом в рамках її підприємницької діяльності. Втім, офіційної позиції податківців з цього питання знайти не вдалося (у загальному випадку вони вимагають нарахування та сплати ЄСВ з доходів іноземців за договорами ЦПХ), тому рекомендуємо звернутися до них за наданням індивідуальної податкової консультації, як бути, якщо такий іноземець надає послуги в рамках своєї підприємницької діяльності.

У бухобліку вартість отриманих послуг по організації та забезпеченню необхідної документації для реалізації продукції в Білорусі  слід відображати у складі витрат на збут (п. 19 П(С)БО 16). Такі витрати відображаються за дебетом рахунку 93 «Витрати на збут» у періоді їх понесення.

Бухоблік отриманих послуг від нерезидента на умовах повної передоплати розглянемо на числовому прикладі — див. таблицю.

 

Бухоблік отриманих послуг від нерезидента – фізичної особи

(умовно вартість послуг становить 1000 дол. США)

Зміст господарської операції

Д-т

К-т

Сума

Перераховано кошти нерезиденту за маркетингові послуги
Курс дол. США — 27 грн/дол.* (805,00 дол. США х 27 грн/дол.)

371

312

805,00 дол. США
21735,00 грн

Утримано ПДФО за ставкою 18%: 1000 дол. США * 18 % = 180 дол. США, за курсом 27 грн/дол = 4860,00 грн

371

641

4860,00

Утримано військовий збір за ставкою 1,5%: 1000 дол. США * 18 % = 15 дол. США, за курсом 27 грн/дол = 405,00 грн

371

642

405,00

Нараховано та сплачено ЄСВ 22%  (за умови такого нарахування): 1000,00 дол. США * 22% = 220 дол. США, 220 дол.  * 27 грн/дол.= 5940 грн

93

651

651

311

5940,00

Сплачено ПДФО та військовий збір

641

642

311

311

4860,00

405,00

Визнано витрати на суму отриманих  послуг

93

632

27000,00 грн**

Проведено зарахування заборгованостей

632

371***

27000,00 грн

 

* Під час перерахування нерезиденту авансу в інвалюті у підприємства виникає дебіторська заборгованість, гривневий еквівалент якої слід визначити за курсом НБУ на дату перерахування коштів відповідно до п. 5 П(С)БО 21.

** Через те що вартість послуги була попередньо оплачена, сума такого авансу (попередньої оплати) в інвалюті під час включення до вартості цих послуг перераховується в гривні із застосуванням курсу НБУ на дату авансу (абз. 1 п. 6 П(С)БО 21).

*** Дебіторська заборгованість нерезидента — немонетарна стаття, тому визначати курсові різниці за нею не треба.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442