• Посилання скопійовано

Перехід права власності на дату передоплати

Підприємство виробляє обладнання, строк виробництва якого триває від трьох до шести місяців. Покупці оплачують в кілька етапів і деколи наполягають записувати в договір постачання перехід права власності на обладнання за передоплатою. Чи це можливо і як відображати в обліку?

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 ЦКУ). Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦКУ).

Майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ч. 1 ст. 190 ЦКУ). Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки (ч. 1 ст. 179 ЦКУ). Тобто, передати право власності на річ можна тільки тоді, коли є сама річ. Якщо річ ще не виготовлена, то немає і прав на неї.

Таким чином, якщо підприємство отримало передоплату за обладнання, що перебуває в процесі виготовлення, воно не може передати право власності на нього.

Але якщо передоплата отримана за обладнання чи інший товар, який вже є в наявності, передати право власності на такий товар можна на дату передоплати, зазначивши відповідну умову в договорі постачання.

У такому разі на дату здійснення передоплати в бухгалтерському та податковому обліку продавця в загальному порядку відображається продаж товару, а в обліку покупця придбання товару. При визначенні ПЗ і ПК з ПДВ є особливості, про які далі.

Відповідно до ст. 667 ЦКУ, якщо право власності переходить до покупця раніше від передання товару, продавець зобов'язаний до передання зберігати товар, не допускаючи його погіршення.

Отже, оскільки товар залишається у постачальника, в договорі слід записати, що після переходу права власності товар пере6уває на зберігання у продавця.

Для уникнення непорозумінь як між собою, так і податковою, сторонам доречно на дату передачі права власності скласти відповідний первинний документ. Наприклад, накладну чи акт. У документі зазначити, що передано право власності на майно і що майно залишається на відповідальному зберіганні у продавця.

Отримане на зберігання майно продавець відображає на позабалансовому субрахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні». А покупець – на окремому аналітичному рахунку до субрахунку, на якому буде обліковуватися придбане майно.

Наприклад, якщо покупець придбаває обладнання, яке вводитиметься в експлуатацію як ОЗ, отримання права власності на таке обладнання відображається проведенням: Дт 152 (обладнання на відповідальному зберіганні) Кт 631.

Фактичне отримання обладнання і поміщення його на склад покупець відобразить проведенням: Дт 152 (склад) Кт 152 (обладнання на відповідальному зберіганні).

А продавець при фактичному відвантаженні майна, яке перебувало у нього на зберіганні, спише майно з позабалансового субрахунку 023.

 

Особливості визначення дати ПЗ у продавця

Відповідно до пп. 187.1 ПКУ датою виникнення ПЗ з ПДВ є дата, яка настала раніше – дата отримання коштів чи дата відвантаження товарів. Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник.

Як розуміти ці норми?

Наприклад, читаємо відповідь податкової на схоже запитання в підкатегорії 101.06, ЗІР: «На яку дату у продавця виникають податкові зобов’язання з ПДВ при продажу нерухомого майна, якщо дата переходу права власності на таку нерухомість та дата оплати за неї різні?».

Податкова відповіла, що у продавця при продажу нерухомого майна ПЗ з ПДВ виникають на дату події, що сталася раніше, а саме, або на дату зарахування коштів від покупця, або на дату складення документа, що засвідчує факт переходу права власності на таку нерухомість.

Тобто, виходячи зі змісту наведених норм ПКУ та консультації податкової, в ситуації, яку ми розглядаємо, датою виникнення ПЗ з ПДВ буде дата переходу права власності, навіть, якщо товари ще фізично не відвантажені.

З наведеного вище випливає, що якщо продавець отримав часткову чи повну передоплату за товар, і на цю дату до покупця переходить право власності на увесь товар, продавець має на цю дату скласти на всю суму товару ПН і зареєструвати її в ЄРПН. Тобто, на цю дату у продавця виникає ПЗ на всю суму товару.

Але в інших консультаціях податкова відповідає інакше.

Наприклад, дивимося лист Міжрегіонального головного управління ДФС – Центрального офісу з ОВП від 29.04.2016 р. №9694/10/28-10-01-3-11. У ньому податкова пише, що термін «відвантаження товарів» розуміється не як факт виникнення права власності на товар, а як початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного знаходження (зберігання) у постачальника».

Оскільки немає єдиного розуміння в цій ситуації, доречно отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

 

Особливості визначення дати ПК у покупця

Відповідно до пп. 198.2 ПКУ, датою віднесення сум ПДВ до складу ПК є дата, що відбулася раніше – дата списання коштів чи дата отримання товарів. Причому підставою для відображення ПК є наявність ПН, зареєстрованої в ЄРПН.

Тут маємо дзеркальну ситуацію для наведеної вище. Стосовно дати отримання товару можуть бути різні точки зору. Це може бути як фізичне отримання товару, так і отримання права власності на товар.

За буквального, прямолінійного розуміння поняття «отримання товарів», мається на увазі фізичне отримання товарів покупцем. Тому, звісно, безпечніше відображати ПК тільки на момент фізичного отримання товару, за наявності зареєстрованої в ЄРПН ПН продавця.

Але для уникнення непорозумінь з податковою, може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»