• Посилання скопійовано

Як списати несвоєчасно списану безнадійну кредиторську заборгованість?

У ТОВ (податок на прибуток, ПДВ) безнадійна кредиторська заборгованість виникла у 2016, 2017, 2018 роках. Але вона не була списаною. Поряд з цим, з 2016 року тягнеться від’ємне значення об’єкта оподаткування, яке не перекриється списаною на доходи заборгованістю. Як списати цю заборгованість у 2021 році?

Виправлення в бухгалтерському обліку

Безнадійну кредиторську заборгованість потрібно було списувати у відповідних роках проведенням: Дт 631 тощо Кт 717. Поряд з цим, слід було відкоригувати ПК (про це далі): Дт 641 Кт 949 (сторно).

Таким чином, списання кредиторської заборгованості впливає на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку).

Отже, виправляючи таку помилку, потрібно зважати на норми п. 4 П(С)БО 6. Тобто, виправлення відображають проведенням в місяці виправлення (у 2021 році): Дт 631 тощо Кт 44. А коригування ПК: Дт 641 Кт 44 (сторно).

Але у балансі за 2021 рік виправлені показники нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) і заборгованості відображають на початок року.

 

Коригування ПК з ПДВ

Про коригування у разі списання кредиторської заборгованості ми писали тут та тут. Думку податкової можна почитати також тут.

Загалом достатніх підстав для коригування ПК в ПКУ немає. Але податкова має іншу думку і наполягає на коригуванні.

Для уникнення конфлікту з податковою рекомендуємо ПК таки коригувати. Але рішення стосовно цього питання кожен платник має прийняти самостійно.

 

Строк давності для виправлення помилок в податковому обліку податку на прибуток та особливості виправлення

Про особливості виправлення помилок і про строки давності ми детально писали тут.

Зараз тезисно:

Виправити помилку можна протягом 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання декларації, в якій була помилка.

Для декларації 2016 року граничний строк подання річної декларації – до 01.03.2017 р. (якщо відмітка в декларації про базовий період – рік), чи до 09.02.2017 р. (якщо відмітка в декларації про базовий період – квартал). Стосовно строку подання декларацій за 2016 рік див. лист ДФСУ від 22.12.2016 р. №40603/7/99-99-03-01-17.

Граничний строк давності за цими датами сплив, відповідно, 29.02.2020 р. і 09.02.2020 р. Таким чином, виправити декларацію за 2016 р. вже не можна.

Для декларації за 2017 рік гранична дата, до якої можна виправити помилки – 28.02.2021 р.

Але слід сказати, що відповідно до п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, на період з 18.03.2020 р. по останній день календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України у зв’язку з COVID-19, зупиняється перебіг строків давності, встановлених ст. 102 ПКУ.

Таким чином, на увесь період карантину строк давності подовжується. Це означає, що у 2021 році можна уточнити декларацію за 2017 рік. Так само можна уточнити декларацію за 2018 рік.

Про особливості виправлення ми також детально писали тут.

Виправляти помилку доведеться шляхом подання уточнюючих декларацій з податку на прибуток. Разом з уточнюючими деклараціями доведеться подавати уточнену фінансову звітність за відповідні роки.

Оскільки, як вказано у запитанні, ТОВ має збиток і сума списаної заборгованості не призведе до недоплати податку, нараховувати штраф немає підстав, адже штраф нараховується від суми недоплати (див. п. 50.1 ПКУ). Таким чином, сплачувати недоплату і суму штрафу перед поданням уточнюючої декларації, як це передбачено п. 50.1 ПКУ, не потрібно. Адже сума недоплати і штраф відсутні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518