• Посилання скопійовано

Як обліковувати заблоковані РК до ПН у постачальника?

Як і в яких періодах відобразити заблоковані розрахунки коригування до ПН в бухгалтерському обліку у постачальника?

По-перше, розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН (ст. 192 ПКУ):

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Далі, відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Щодо РК на збільшення: відповідно до пп. 192.1.2 ПКУ, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.

Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Тобто постачальник:

  • зменшує свої податкові зобов’язання лише після розблокування РК та його реєстрації в ЄРПН. Відповідно, це право виникає в тому періоді, в якому буде розблоковано та зареєстровано РК;
  • збільшує свої податкові зобов’язання незалежно від блокування РК, у тому періоді, коли цей РК був складений.

Бухоблік заблокованого РК на збільшення зобов’язань з ПДВ ведеться у загальному порядку, як і облік сум ПДВ за податковими накладними, оскільки строки відображення РК в обліку не змінюються через блокування РК – податкові зобов’язання мають бути збільшені у періоді складання РК.

Бухгалтерський облік заблокованого РК на зменшення ПЗ з ПДВ залежить від конкретної ситуації, у якій він складався. Наприклад, у цій консультації ми писали про РК на підставі повернення коштів чи товару.

У таблиці нижче показано бухгалтерські записи для обліку РК на зменшення ПЗ з ПДВ після його розблокування:

Зміст операції

Дебет рахунку

Кредит рахунку

РК складається на повернення передплати:

 

 

Повернено покупцеві передоплату за товар

681

311

Відкориговано (зменшено) податкові зобов’язання за ПДВ методом «сторно»: на дату складання та на дату реєстрації

643

6433*

6433

641

РК складається на повернення товару:

 

 

Відкориговано дохід за поверненим товаром

704

361

Відкориговано (зменшено) податкові зобов’язання за ПДВ (методом «сторно»): на дату складання та на дату реєстрації

704

6433

6433

641

*) Тут застосовано додатковий субрахунок 6433 «Податкові зобов’язання: розрахунки коригування без реєстрації», для обліку незареєстрованих розрахунків коригування

 ***

Також читайте:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442