• Посилання скопійовано

Працівники оплатили мобільники підприємства: що в обліку і з податками?

Vodafon надає підприємству послуги мобільного зв’язку. Працівники власними коштами поповнили свої мобільні телефони (не відзвітувавши). Тепер у підприємства в обліку не йдуть з Vodafon розрахунки, тому що оплати працівників вони закинули на рахунок підприємству. Як відобразити ці кошти в бухобліку? Що буде з ПДВ?

Вирішити цю ситуацію можна двома способами:

 

Перший – подання працівниками авансових звітів про здійснення витрат на користь підприємства

Працівники складають авансовий звіт, до якого прикладають документи, на підставі яких зроблено платежі. На підставі авансового звіту в бухобліку робиться проведення: Дт 631 Кт 372. Тобто, проведенням зменшується заборгованість перед Vodafon.

Підприємство відшкодовує ці кошти працівникам: Дт 372 Кт 301, 311.

Про особливості складання і подання таких звітів ми писали, наприклад, тут.

ПК з ПДВ відображатиметься підприємством у загальному порядку на підставі ПН, складеної Vodafon та зерєстрованої в ЄРПН.

 

Другий – працівники надають підприємству безповоротну фіндопомогу на суму оплати послуг.

В бухгалтерському обліку можна відобразити проведенням: Дт 631 Кт 718. Оформити потрібно договором між підприємством і працівником.

ПН в цій ситуації має бути виписана Vodafon на підприємство. Про це ми писали, наприклад, тут.

У такому разі на підставі такої ПН підприємство має право в загальному порядку відобразити ПК (див. пп. 201.10 ПКУ, де сказано про відображення ПК на підставі ПН постачальника, а також див. пп. 198.1, пп. 198.3 ПКУ).

Поряд з цим, податкова може вважати, що підприємство повинне на суму оплати працівників нарахувати компенсуюче ПЗ згідно з нормами пп. 198.5 ПКУ. У всякому разі, саме так радить робити податкова в подібній ситуації – див., наприклад, її відповідь на питання в підкатегорії 101.12, ЗІР: «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?».

На наш погляд, немає підстав нараховувати ПЗ за пп. 198.5 ПКУ в наведеній ситуації. Тому що таке компенсуюче ПЗ нараховується, якщо придбані послуги починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Але ж у разі отримання від працівників безповоротної фіндопомоги шляхом оплати послуг зв’язку немає операцій використання послуг в негосподарській діяльності.

Тому рекомендація така: якщо підприємство відчуває в собі силу доводити власну правоту, воно може спробувати не нараховувати ПЗ. Якщо не відчуває та/або не бажає зайвих суперечок з податковою, може нарахувати компенсуюче ПДВ. Або ж підприємство може отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»