• Посилання скопійовано

Працівники оплатили мобільники підприємства: що в обліку і з податками?

Vodafon надає підприємству послуги мобільного зв’язку. Працівники власними коштами поповнили свої мобільні телефони (не відзвітувавши). Тепер у підприємства в обліку не йдуть з Vodafon розрахунки, тому що оплати працівників вони закинули на рахунок підприємству. Як відобразити ці кошти в бухобліку? Що буде з ПДВ?

Вирішити цю ситуацію можна двома способами:

 

Перший – подання працівниками авансових звітів про здійснення витрат на користь підприємства

Працівники складають авансовий звіт, до якого прикладають документи, на підставі яких зроблено платежі. На підставі авансового звіту в бухобліку робиться проведення: Дт 631 Кт 372. Тобто, проведенням зменшується заборгованість перед Vodafon.

Підприємство відшкодовує ці кошти працівникам: Дт 372 Кт 301, 311.

Про особливості складання і подання таких звітів ми писали, наприклад, тут.

ПК з ПДВ відображатиметься підприємством у загальному порядку на підставі ПН, складеної Vodafon та зерєстрованої в ЄРПН.

 

Другий – працівники надають підприємству безповоротну фіндопомогу на суму оплати послуг.

В бухгалтерському обліку можна відобразити проведенням: Дт 631 Кт 718. Оформити потрібно договором між підприємством і працівником.

ПН в цій ситуації має бути виписана Vodafon на підприємство. Про це ми писали, наприклад, тут.

У такому разі на підставі такої ПН підприємство має право в загальному порядку відобразити ПК (див. пп. 201.10 ПКУ, де сказано про відображення ПК на підставі ПН постачальника, а також див. пп. 198.1, пп. 198.3 ПКУ).

Поряд з цим, податкова може вважати, що підприємство повинне на суму оплати працівників нарахувати компенсуюче ПЗ згідно з нормами пп. 198.5 ПКУ. У всякому разі, саме так радить робити податкова в подібній ситуації – див., наприклад, її відповідь на питання в підкатегорії 101.12, ЗІР: «Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?».

На наш погляд, немає підстав нараховувати ПЗ за пп. 198.5 ПКУ в наведеній ситуації. Тому що таке компенсуюче ПЗ нараховується, якщо придбані послуги починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Але ж у разі отримання від працівників безповоротної фіндопомоги шляхом оплати послуг зв’язку немає операцій використання послуг в негосподарській діяльності.

Тому рекомендація така: якщо підприємство відчуває в собі силу доводити власну правоту, воно може спробувати не нараховувати ПЗ. Якщо не відчуває та/або не бажає зайвих суперечок з податковою, може нарахувати компенсуюче ПДВ. Або ж підприємство може отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125