• Посилання скопійовано

Придбання автомобіля у фізособи: що в обліку?

Підприємство (юрособа, загальна система оподаткування, платник ПДВ) має намір придбати авто у фізичної особи-резидента, але місце поставки товару - Польща. Як оформити таку купівлю в обліку і які при цьому мають бути сплачені податки?

Купівля-продаж автомобіля між фізичною і юридичною особою оформляється договором у письмовій формі (п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦКУ). Нотаріально посвідчувати договір купівлі-продажу автомобіля не потрібно.

Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону №400, підприємства, установи й організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами МВС, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю й успадкування легкових автомобілів згідно із законом, є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Отже, якщо підприємство купує легковий автомобіль, який уперше реєструватиметься в Україні, то під час формування його первісної вартості необхідно враховувати також витрати на сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування. 

Відповідно до п. 7 Порядку №1388, протягом 10 днів потрібно провести державну реєстрацію автомобіля. Якщо підприємство купує легковий автомобіль не старше 5 років потрібно сплатити транспортний податок, якщо його середньоринкова вартість більше 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (пп. 267.2.1 ПКУ). При цьому, якщо вартість автомобіля більша вказаної вартості, підприємству потрібно буде також подати відповідну декларацію протягом місяця з дня, в якому виникло право власності на цей об’єкт (пп. 267.6.4 ПКУ).

У пп. 173.3 ПКУ зазначено, що якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна, у тому числі автотранспорту, є юридична особа чи фізична особа-підприємець, то така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі функції податкового агента.

Об’єктом оподаткування ПДФО  є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включаються доходи від операцій з майном.

ПДФО не утримується, якщо фізособа уперше здійснює продаж у звітному році автомобіля, що йому належить (пп. 173.2 ПКУ), а всі наступні продажі автомобілів протягом звітного року - підлягатимуть оподаткуванню з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві (пп. 173.3 ПКУ).

Дохід фізособи починаючи з другого та наступних продажів автомобілів оподатковується відповідно до норм ст. 173 ПКУ та в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною у пп. 167.2 ПКУ, тобто за ставкою 5%.

Крім того, дохід від продажу автомобіля, є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Таким чином, юридична особа, купуючи автотранспорт у фізичної особи, який є його другим і наступним продажем протягом звітного року, виступає щодо нього податковим агентом та зобов’язана утримати й перерахувати до бюджету ПДФО і ВЗ.

Також підприємство зобов’язане відобразити нарахований дохід на користь фізичної особи від продажу об’єкта рухомого майна  у формі №1ДФ за ознакою доходу «105». 

В графах 3а і 3 зазначається сума доходу, з якої утримано ПДФО, а в графах 4а і 4 - сума утриманого (перерахованого) ПДФО. Суму утриманого ВЗ зазначають у відповідних графах рядка «Військовий збір» розділу II форми №1ДФ.

В бухобліку автомобіль обліковується у складі основних засобів та відображається за Дт 152 Кт 631 - за вартістю придбаного автомобіля, яка сплачена фізособі згідно з договором. Нарахування збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (при придбанні вантажного автомобіля таке нарахування не здійснюється) відображається проведенням: Дт 152 Кт 651. При введенні автомобіля в експлуатацію робиться запис: Дт 105 Кт 152. 

Амортизація проводиться за методом, обраним з числа тих, що передбачені п. 26 П(С)БО 7.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442