• Посилання скопійовано

Облік та податкові наслідки передачі ТМЦ на відповідальне зберігання

Комунальне підприємство передає на відповідальне зберігання іншому комунальному підприємству ТМЦ (МШП). Як оформлюється така передача? Які податкові наслідки виникнуть у зберігача таких ТМЦ?

Умови здійснення операцій із відповідального зберігання ТМЦ наведено у главі 66 ЦКУ. Зокрема, згідно з ст. 936 ЦКУ за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

В першу чергу зауважимо, що оскільки в даному випадку правочин укладається між юридичними особами, то він в обов’язковому порядку має бути оформлений у письмовій формі. Отже, має бути укладено у письмовій формі договір відповідального зберігання. Проте ч. 1 ст. 937 ЦКУ, уточнюється, що письмова форма договору вважатиметься дотриманою, якщо прийняття речі на зберігання посвідчене розпискою, квитанцією або іншим документом, підписаним. У договір слід обов’язково зазначити оплатність чи безоплатність відповідального зберігання, а також термін на яке ТМЦ здаються на відповідальне зберігання.

Безпосередньо передача майна на відповідальне зберігання може бути оформлено відповідною накладною, актом або іншим аналогічним документом.

 

ПДВ

Як передбачено пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ (у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю).

При цьому, згідно з пп. 196.1.2 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з передачі майна у схов (відповідальне зберігання), у концесію, а також у лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг. Крім того, не є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно і повернення майна із схову (відповідального зберігання) його власнику, а також майна, попередньо переданого в концесію або лізинг (оренду) концесієдавцю або лізингодавцю (орендодавцю), крім переданого у фінансовий лізинг.

Таким чином, безпосередньо операція з отримання МШП на відповідальне зберігання не є об'єктом оподаткування ПДВ. Однак, якщо таке зберігання є платним, то зберігач нараховує ПЗ з ПДВ на такі послуги.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці по операціях з відповідального зберігання ТМЦ. Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

 

Бухгалтерський облік

У зберігача прийняті на зберігання МШП, на підставі акту передачі відображаються за дебетом позабалансового рахунку 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні». Відповідно їх повернення буде відображатись за кредитом позабалансового рахунку 023.

Якщо послуга із зберігання надається за певну плату, то виставлений акт наданих послуг із зберігання призводить до наступних наслідків в бухобліку:

  • Дт 361 Кт 703 – виставлено акт за послуги із зберігання;
  • Дт 703 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ.

Якщо ж послуга надається безоплатно, то ані доходу при отриманні на відповідальне зберігання ТМЦ ані витрат від їх повернення у зберігача не виникає. Що ж до поклажодавця, то у нього в обліку ці активи продовжують обліковуватись на балансі. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809