• Посилання скопійовано

Облік витрат, понесених на утримання майна під час карантину

Товариство, платник податку на прибуток та ПДВ, орендує два санаторії, надає санаторно-курортні послуги. У зв’язку з карантином знижено орендну плату. Для оптимізації витрат використовується лише санаторій №1. Як відобразити витрати на оренду та експлуатацію санаторію №2, якщо гості в ньому не проживали?

Облік витрат в даному випадку залежить від того, яку облікову політику обере товариство.

По-перше, слід визначитися з тим, як розцінювати витрати на утримання приміщень, які тимчасово не використовуються для надання санаторно-курортних послуг:

  • Як непередбачувані «форс-мажорні» витрати, адже запровадження карантину аж ніяк не могло входити в плани роботи товариства;
  • Як постійні загальновиробничі витрати, які накопичуються на рахунку 91 і потім повністю списуються на собівартість послуг, наданих у звітному періоді – Дт 903 К 91.

На нашу думку, більш правильний перший варіант, оскільки він не спричиняє завищення собівартості послуг, фактично наданих у звітному періоді, адже витрати понесені на ті об’єкти, які не використовувалися для ведення основної діяльності товариста - надання санаторно-курортних послуг. В цьому разі такі витрати не слід визнавати операційними витратами, а накопичувати на субрахунку 977 «Інші витрати діяльності». 

Нагадаємо, що операційна діяльність – це основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю – п. 3 П(С)БО 1. До складу інших витрат включаються витрати, які виникають під час діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг)  - п. 29 П(С)БО 16. Логіка цього підходу в тому, що якщо частина приміщень тимчасово не використовується в операційній діяльності, і це сталося не по волі товариства, тому витрати на утримання цих приміщень слід виключити з операційних витрат товариства.

За першого підходу всі витрати на утримання приміщень санаторію №2 накопичуються на субрахунку 977 з подальшим списанням на фінрезультат: Дт 791 Кт 977. У такому разі у звіті про фінрезультати, в рядку 2050 ми побачимо реальну собівартість фактично наданих послуг, яка включатиме тільки витрати на «працюючі» приміщення, і окремо від собівартості в рядку 2270 – вимушені незаплановані витрати, що були понесені на утримання приміщень, які не працюють через карантин.

За другого підходу всі витрати на утримання приміщень санаторію №2 будуть включені до собівартості реалізації послуг звітного періоду і теж вплинуть на фінрезультат цього ж періоду, але напряму через собівартість: Дт 791 Кт 903. В цьому разі всі витрати будуть наведені в одному рядку 2050 звіту про фінрезультати, і ми ризикуємо непропорційно завищити собівартість фактично наданих послуг.

З точки зору податку на прибуток нічого не змінюється: незаплановані витрати так чи інакше впливають на фінрезультат, який за обох підходів буде однаковим, адже він визначається в рядку 2290 (2295) і вже враховує рядки 2050 та 2270.

А ось з метою оподаткування ПДВ слід буде виокремлювати товари, роботи, послуги, що були придбані з ПДВ та  використані на непрацюючі приміщення, адже з метою оподаткування ПДВ це буде негосподарська діяльність. Відповідно до пп. «г»  пп. 198.5 ПКУ платник ПДВ  зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп.  189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені пп. 201.10 ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп.  189.9 ПКУ).

Як складати такі ПН, ми писали тут та тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518