• Посилання скопійовано

Амортизація ОЗ за період їх тимчасового невикористання

Юрособа - платник ІІІ групи ЄП (ставка 5%), основний вид діяльності – здача нерухомості в оренду. Окремі приміщення здаються в оренду лише протягом 4 – 5 місяців за рік. Як відображати в бухобліку амортизаційні, комунальні витрати, за об'єктами, у місяцях, коли вони не здаються в оренду?

Відповідно до п. 23 П(С)БО 7, нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

З наведеного випливає, що якщо строк корисного використання ОЗ (нерухомості) встановили 20 років, то всі ці 20 років амортизація нараховується безперервно, незважаючи на можливі періоди простою. Призупинятися нарахування амортизації може тільки на період:

  • реконструкції, 
  • модернізації, 
  • добудови, 
  • дообладнання та консервації.

На яких рахунках відображати нараховану амортизацію, комунальні платежі за об'єктами у місяцях, коли вони не здаються в оренду?

Можемо міркувати так:

Оскільки прямо віднести на собівартість оренди такі витрати немає підстав, їх варто віднести на загальновиробничі витрати (ЗГВ). Вважаємо, що з метою правильного визначення витрат (про що далі) нараховану амортизацію та комунальні платежі доречно відносити на ЗГВ не тільки в період простою нерухомості, а в усі періоди. 

Причому з огляду на зміст п. 16 П(С)БО 16, амортизація, комунальні витрати відносяться до постійних ЗГВ. Окрім того, юрособа повинна встановити власною обліковою політикою перелік і склад змінних і постійних ЗГВ, де вказати, що амортизація і комунальні платежі відносяться до постійних ЗГВ.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 16, до складу виробничої собівартості послуг (Дт 23 Кт 91) включаються в тому числі змінні ЗГВ та постійні розподілені ЗГВ. А до складу собівартості реалізованої продукції (Дт 903 Кт 91) включаються нерозподілені постійні ЗГВ.

Приклад розподілу ЗГВ наведено в додатку 1 до П(С)БО 16.

З огляду на специфіку нашої ситуації, розподіл може бути таким (цифри умовні):

База розподілу за нормальною потужністю – 12 місяців.

Фактичні ЗГВ (амортизація, комунальні платежі) за звітний рік – 70 000 грн, в т.ч. постійні – 70 000 грн. Для спрощення нашого розрахунку вважатимемо, що змінних ЗГВ немає. Таким чином, постійні ЗГВ за один місяць – 5 833,33 грн (70 000 : 12).

Фактичний період оренди протягом звітного року – 5 місяців.

Постійні розподілені ЗГВ за звітний період (рік) – 29 166,65 грн (5 місяців х 5 833,33 грн). Постійні нерозподілені ЗГВ – 49 833,35 грн. (79 000 – 29 166,65).

На підставі цих даних бухгалтерські проведення:

  • Дт 23 Кт 91 - 29 166,65 грн (включаються до виробничої собівартості наданих послуг оренди);
  • Дт 903 Кт 91 - 49 833,35 грн (включаються до собівартості реалізації наданих послуг оренди).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:042
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579