• Посилання скопійовано

Облік витрат сільгосппідприємства, створеного внаслідок приєднання

Сільгосппідприємство - платник податку на прибуток (яке мало збитки) з липня приєдналося до сільгосппідприємства на ЄП IV групи. Сільгосппідприємство - правонаступник з липня перейшло на загальну систему. Чи може правонаступник врахувати витрати обох підприємств, понесені до моменту приєднання, у власних витратах, для цілей податку на прибуток?

У разі приєднання юридичних осіб здійснюєоться державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (ч. 8 ст. 4 Закону № 755).

Тобто, сільгосппідприємство - платник податку на прибуток, яке приєднується, припиняється з дати держреєстрації. Причому відповідно до пп. 137.4.3 ПКУ, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації.

Отже, підприємство, що припиняється, повинне скласти податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, на який припадає дата його приєднання та самостійно здійснити розрахунки з бюджетом (див, наприклад, тут).

Сільгосппідприємство - правонаступник зі своєї сторони може відмовитися від ЄП групи 4 (див. пп. 298.2.2, пп. 299.10 ПКУ). Причому воно також подаватиме уточнюючу декларацію з ЄП групи 4 за період з початку року до дати відмови від ЄП групи 4.

А сільгосппідприємство - правонаступник буде платником податку на прибуток вже починаючи з липня 2020 року. Таким чином, звітний період для нього буде з липня по грудень 2020 року, тобто, за друге півріччя 2020 року (див. пп. «а» пп. 137.5 ПКУ, ІПК ДФСУ від 15.02.2018 р. № 626/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, а також консультацію тут). Таким чином, очевидно, що для цілей податкового обліку податку на прибуток правонаступника, мають враховуватися тільки показники другого півріччя 2020 року.

Хоча у разі реорганізації (приєднання) юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників (ч. 1 ст. 104 ЦКУ). Тобто, всі активи і пасиви с/г підприємства, яке припинилося, за передавальним балансом передаються на баланс с/г підприємства правонаступника. Таким чином, в бухгалтерському обліку с/г підприємства правонаступника враховуються в тому числі всі доходи і витрати, здійснені як ним самим до моменту переходу на загальну систему, так і здійснені припиненим с/г підприємством.

Постає питання, яким чином відділити фінансові показники обох підприємств за перше півріччя від показників правонаступника другого півріччя? Адже об’єкт оподаткування податком на прибуток має визначатися тільки за фінансовими показниками другого півріччя 2020 року.

Подаючи декларацію з податку на прибуток за перший звітний податковий період (за друге півріччя 2020 року) с/г підприємство правонаступник має подати (див., наприклад, тут):

  • фінзвітність за перше півріччя с/г підприємства правонаступника в період його перебування на ЄП групи 4;
  • фінзвітність за перше півріччя припиненого с/г підприємства,
  • фінзвітність за звітний рік с/г підприємства правонаступника, яка враховує показники в тому числі припиненого с/г підприємства.

Таким чином, об’єктом оподаткування буде тільки фінрезультат до оподаткування за друге півріччя. Який отримуємо віднімаючи від річного фінрезультату результат першого півріччя обох підприємств.

Це також означає, що збиток припиненого с/г підприємства не вплине на об’єкт оподаткування правонаступника.

Разом з тим незавершене виробництво (витрати на посів) будуть врахуватися в собівартості вирощеної продукції та в собівартості реалізованої при продажі зібраного зерна.

 

Щодо податкових різниць

В пп. 140.4.5 ПКУ передбачена податкова різниця на збільшення фінрезультату до оподаткування платником податку на прибуток правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується.

В даній ситуації ця різниця не застосовується, тому що вона передбачена для підприємства - правонаступника, яке до моменту реорганізації перебувало на загальній системі оподаткування. А в даній ситуації правонаступник перебував на сплаті ЄП групи 4.

Інших «перехідних» податкових різниць для нашої ситуації немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410