• Посилання скопійовано

Облік витрат сільгосппідприємства, створеного внаслідок приєднання

Сільгосппідприємство - платник податку на прибуток (яке мало збитки) з липня приєдналося до сільгосппідприємства на ЄП IV групи. Сільгосппідприємство - правонаступник з липня перейшло на загальну систему. Чи може правонаступник врахувати витрати обох підприємств, понесені до моменту приєднання, у власних витратах, для цілей податку на прибуток?

У разі приєднання юридичних осіб здійснюєоться державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (ч. 8 ст. 4 Закону № 755).

Тобто, сільгосппідприємство - платник податку на прибуток, яке приєднується, припиняється з дати держреєстрації. Причому відповідно до пп. 137.4.3 ПКУ, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації.

Отже, підприємство, що припиняється, повинне скласти податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, на який припадає дата його приєднання та самостійно здійснити розрахунки з бюджетом (див, наприклад, тут).

Сільгосппідприємство - правонаступник зі своєї сторони може відмовитися від ЄП групи 4 (див. пп. 298.2.2, пп. 299.10 ПКУ). Причому воно також подаватиме уточнюючу декларацію з ЄП групи 4 за період з початку року до дати відмови від ЄП групи 4.

А сільгосппідприємство - правонаступник буде платником податку на прибуток вже починаючи з липня 2020 року. Таким чином, звітний період для нього буде з липня по грудень 2020 року, тобто, за друге півріччя 2020 року (див. пп. «а» пп. 137.5 ПКУ, ІПК ДФСУ від 15.02.2018 р. № 626/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, а також консультацію тут). Таким чином, очевидно, що для цілей податкового обліку податку на прибуток правонаступника, мають враховуватися тільки показники другого півріччя 2020 року.

Хоча у разі реорганізації (приєднання) юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників (ч. 1 ст. 104 ЦКУ). Тобто, всі активи і пасиви с/г підприємства, яке припинилося, за передавальним балансом передаються на баланс с/г підприємства правонаступника. Таким чином, в бухгалтерському обліку с/г підприємства правонаступника враховуються в тому числі всі доходи і витрати, здійснені як ним самим до моменту переходу на загальну систему, так і здійснені припиненим с/г підприємством.

Постає питання, яким чином відділити фінансові показники обох підприємств за перше півріччя від показників правонаступника другого півріччя? Адже об’єкт оподаткування податком на прибуток має визначатися тільки за фінансовими показниками другого півріччя 2020 року.

Подаючи декларацію з податку на прибуток за перший звітний податковий період (за друге півріччя 2020 року) с/г підприємство правонаступник має подати (див., наприклад, тут):

 • фінзвітність за перше півріччя с/г підприємства правонаступника в період його перебування на ЄП групи 4;
 • фінзвітність за перше півріччя припиненого с/г підприємства,
 • фінзвітність за звітний рік с/г підприємства правонаступника, яка враховує показники в тому числі припиненого с/г підприємства.

Таким чином, об’єктом оподаткування буде тільки фінрезультат до оподаткування за друге півріччя. Який отримуємо віднімаючи від річного фінрезультату результат першого півріччя обох підприємств.

Це також означає, що збиток припиненого с/г підприємства не вплине на об’єкт оподаткування правонаступника.

Разом з тим незавершене виробництво (витрати на посів) будуть врахуватися в собівартості вирощеної продукції та в собівартості реалізованої при продажі зібраного зерна.

 

Щодо податкових різниць

В пп. 140.4.5 ПКУ передбачена податкова різниця на збільшення фінрезультату до оподаткування платником податку на прибуток правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується.

В даній ситуації ця різниця не застосовується, тому що вона передбачена для підприємства - правонаступника, яке до моменту реорганізації перебувало на загальній системі оподаткування. А в даній ситуації правонаступник перебував на сплаті ЄП групи 4.

Інших «перехідних» податкових різниць для нашої ситуації немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Облік безоплатно експортованого зразка продукції
  Підприємство відправляє за кордон вироблений своїми силами зразок рекламної продукції. Відправка через міжнародну кур'єрську службу, зареєстровану в Україні. Оплата за доставку в гринях. Зразок поставляється безкоштовно. Як відобразити у бухобліку?
  21.09.2023293
 • Забезпечення інструментом робітника за договором ЦПХ
  На підприємстві виконують роботу робітники за договором ЦПХ. В договорі прописані умови, що робітнику можуть надаватися для роботи інструменти підприємства. Яким документом оформити видачу інструментів, які перебувають на обліку як МНМА? Чи можна скласти Акт внутрішнього переміщення МНМА?
  21.09.202337
 • Бухоблік ПДВ за митними деклараціями після повернення з ЄП
  Під час перебування на ЄП (2%) підприємство імпортувало товар, сплатило ПДВ при митному оформленні, включило цей ПДВ до первісної вартості. Як відобразити в обліку цей ПДВ після повернення на загальну систему і відновлення ПДВ?
  21.09.202326
 • Збір благодійним фондом коштів на придбання дронів та їх передачу ЗСУ
  Благодійний фонд планує провести благодійний концерт та інші благодійні заходи для збору коштів на придбання дронів для їх подальшої передачі ЗСУ. Як документально оформити та відобразити це в бухобліку?
  20.09.202321
 • Списання запасів, викрадених під час окупації
  У грудні 2022 р. підприємство-поклажодавець передало підприємству-зберігачеві на зберігання зерно. Під час окупації з лютого по листопад 2022 р. зерно викрали. У грудні 2022 р. зберігач звернувся із заявою до Нацполіції про викрадення зерна і повідомив про викрадення поклажодавця. Але станом на 01.09.2023 р. зерно ще не списано з балансу. Як списати?
  19.09.2023552