• Посилання скопійовано

Облік витрат сільгосппідприємства, створеного внаслідок приєднання

Сільгосппідприємство - платник податку на прибуток (яке мало збитки) з липня приєдналося до сільгосппідприємства на ЄП IV групи. Сільгосппідприємство - правонаступник з липня перейшло на загальну систему. Чи може правонаступник врахувати витрати обох підприємств, понесені до моменту приєднання, у власних витратах, для цілей податку на прибуток?

У разі приєднання юридичних осіб здійснюєоться державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються (ч. 8 ст. 4 Закону №755).

Тобто, сільгосппідприємство - платник податку на прибуток, яке приєднується, припиняється з дати держреєстрації. Причому відповідно до пп. 137.4.3 ПКУ, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації.

Отже, підприємство, що припиняється, повинне скласти податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, на який припадає дата його приєднання та самостійно здійснити розрахунки з бюджетом (див, наприклад, тут).

Сільгосппідприємство - правонаступник зі своєї сторони може відмовитися від ЄП групи 4 (див. пп. 298.2.2, пп. 299.10 ПКУ). Причому воно також подаватиме уточнюючу декларацію з ЄП групи 4 за період з початку року до дати відмови від ЄП групи 4.

А сільгосппідприємство - правонаступник буде платником податку на прибуток вже починаючи з липня 2020 року. Таким чином, звітний період для нього буде з липня по грудень 2020 року, тобто, за друге півріччя 2020 року (див. пп. «а» пп. 137.5 ПКУ, ІПК ДФСУ від 15.02.2018 р. №626/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, а також консультацію тут). Таким чином, очевидно, що для цілей податкового обліку податку на прибуток правонаступника, мають враховуватися тільки показники другого півріччя 2020 року.

Хоча у разі реорганізації (приєднання) юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників (ч. 1 ст. 104 ЦКУ). Тобто, всі активи і пасиви с/г підприємства, яке припинилося, за передавальним балансом передаються на баланс с/г підприємства правонаступника. Таким чином, в бухгалтерському обліку с/г підприємства правонаступника враховуються в тому числі всі доходи і витрати, здійснені як ним самим до моменту переходу на загальну систему, так і здійснені припиненим с/г підприємством.

Постає питання, яким чином відділити фінансові показники обох підприємств за перше півріччя від показників правонаступника другого півріччя? Адже об’єкт оподаткування податком на прибуток має визначатися тільки за фінансовими показниками другого півріччя 2020 року.

Подаючи декларацію з податку на прибуток за перший звітний податковий період (за друге півріччя 2020 року) с/г підприємство правонаступник має подати (див., наприклад, тут):

  • фінзвітність за перше півріччя с/г підприємства правонаступника в період його перебування на ЄП групи 4;
  • фінзвітність за перше півріччя припиненого с/г підприємства,
  • фінзвітність за звітний рік с/г підприємства правонаступника, яка враховує показники в тому числі припиненого с/г підприємства.

Таким чином, об’єктом оподаткування буде тільки фінрезультат до оподаткування за друге півріччя. Який отримуємо віднімаючи від річного фінрезультату результат першого півріччя обох підприємств.

Це також означає, що збиток припиненого с/г підприємства не вплине на об’єкт оподаткування правонаступника.

Разом з тим незавершене виробництво (витрати на посів) будуть врахуватися в собівартості вирощеної продукції та в собівартості реалізованої при продажі зібраного зерна.

 

Щодо податкових різниць

В пп. 140.4.5 ПКУ передбачена податкова різниця на збільшення фінрезультату до оподаткування платником податку на прибуток правонаступником на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується.

В даній ситуації ця різниця не застосовується, тому що вона передбачена для підприємства - правонаступника, яке до моменту реорганізації перебувало на загальній системі оподаткування. А в даній ситуації правонаступник перебував на сплаті ЄП групи 4.

Інших «перехідних» податкових різниць для нашої ситуації немає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144