Бухоблік
Це питання дискусійне і не має однозначного вирішення. Ми міркували про нього тут.
Наведемо основні моменти:
Дохід визнається у разі можливості достовірно його оцінити (в грошах) при збільшенні власного капіталу, якщо (див. п. 5 П(С)БО 15):
- збільшується актив або
- зменшується зобов'язання.
Як зазначено в п. 3 НП(С)БО 1, активи — ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому. А зобов'язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
Причому особливість послуги в тому, що вона споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності (див. ч. 1 ст. 901 ЦКУ). Тобто, отримана послуга не є сама по собі активом. Таким чином, при отримання послуги актив не збільшується. Та й зобов’язання не зменшується. Тому що операція безоплатного отримання взагалі не впливає на зобов’язання.
З цього випливає, що операція безоплатного отримання послуг в бухгалтерському обліку не відображається.
Але тут може бути й інша точка зору. Отримана послуга збільшуватиме цінність і вартість продукції, яку продає підприємство. Тому можна сказати, що вона збільшує вартість активу. Тобто, сама по собі послуга не актив, але вона збільшує вартість іншого(их) актитиву(вів). В такому разі її варто відобразити проведенням: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 718.
Щоправда, в підсумку такі записи дадуть нульовий фінансовий результат.
Якщо відображати, то за якою вартістю?
В п. 21 П(С)БО 15 пишуть про відображення доходу за справедливою вартістю отриманих активів. Фактично це ринкова вартість послуг.
То повинно чи ні підприємство відображати витрати і дохід за безоплатно отриманими послугами?
Як ми вже сказали, це питання не має однозначного вирішення. А тому кожне підприємство має самостійно визначитися, яка з двох позицій для нього є обгрунтованішою.
Податок на прибуток
Як ми з’ясували вище, якщо підприємство відобразить в бухгалтерському обліку безоплатне отримання послуг, це не вплине на фінансовий результат до оподаткування. Те саме стосується варіанту з невідображенням в бухобліку отриманих послуг.
Отже, який би варіант підприємство не обрало, на фінрезультат до оподаткування це не вплине. Окрім ситуації, коли безоплатно отримані послуги збільшать собівартість продукції, яка не буде проданою в звітному періоді, в якому послуги отримані. В цьому останньому випадку фінрезультат до оподаткування в періоді отримання послуг буде збільшено на вартість отриманих послуг. А в періоді продажу продукції зменшено на вартість цих послуг.
Податкових різниць для цієї ситуації немає.
ПДВ
Операція безоплатного отримання не відноситься до операцій постачання послуг. А тому підприємство, яке отримує такі послуги, ПДВ не нараховує. Щоправда, це не поширюється на безоплатне отримання послуг від нерезидента. Але ці останні ми тут не розглядаємо.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись