• Посилання скопійовано

Безоплатно отримані послуги в бухгалтерському та податковому обліках

Підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) отримало за актом надання послуг безоплатні інформаційно-консультаційні послуги від неприбуткової організації - неплатника ПДВ. Як їх відображати в бухгалтерському та податковому обліках?

Бухоблік

Це питання дискусійне і не має однозначного вирішення. Ми міркували про нього тут.

Наведемо основні моменти:

Дохід визнається у разі можливості достовірно його оцінити (в грошах) при збільшенні власного капіталу, якщо (див. п. 5 П(С)БО 15):

  1. збільшується актив або
  2. зменшується зобов'язання.

Як зазначено в п. 3 НП(С)БО 1активи — ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому. А зобов'язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Причому особливість послуги в тому, що вона споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності (див. ч. 1 ст. 901 ЦКУ). Тобто, отримана послуга не є сама по собі активом. Таким чином, при отримання послуги актив не збільшується. Та й зобов’язання не зменшується. Тому що операція безоплатного отримання взагалі не впливає на зобов’язання.

З цього випливає, що операція безоплатного отримання послуг в бухгалтерському обліку не відображається.

Але тут може бути й інша точка зору. Отримана послуга збільшуватиме цінність і вартість продукції, яку продає підприємство. Тому можна сказати, що вона збільшує вартість активу. Тобто, сама по собі послуга не актив, але вона збільшує вартість іншого(их) актитиву(вів). В такому разі її варто відобразити проведенням: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 718.

Щоправда, в підсумку такі записи дадуть нульовий фінансовий результат.

 

Якщо відображати, то за якою вартістю?

В п. 21 П(С)БО 15 пишуть про відображення доходу за справедливою вартістю отриманих активів. Фактично це ринкова вартість послуг.

 

То повинно чи ні підприємство відображати витрати і дохід за безоплатно отриманими послугами?

Як ми вже сказали, це питання не має однозначного вирішення. А тому кожне підприємство має самостійно визначитися, яка з двох позицій для нього є обгрунтованішою.

 

Податок на прибуток

Як ми з’ясували вище, якщо підприємство відобразить в бухгалтерському обліку безоплатне отримання послуг, це не вплине на фінансовий результат до оподаткування. Те саме стосується варіанту з невідображенням в бухобліку отриманих послуг.

Отже, який би варіант підприємство не обрало, на фінрезультат до оподаткування це не вплине. Окрім ситуації, коли безоплатно отримані послуги збільшать собівартість продукції, яка не буде проданою в звітному періоді, в якому послуги отримані. В цьому останньому випадку фінрезультат до оподаткування в періоді отримання послуг буде збільшено на вартість отриманих послуг. А в періоді продажу продукції зменшено на вартість цих послуг.

Податкових різниць для цієї ситуації немає.

 

ПДВ

Операція безоплатного отримання не відноситься до операцій постачання послуг. А тому підприємство, яке отримує такі послуги, ПДВ не нараховує. Щоправда, це не поширюється на безоплатне отримання послуг від нерезидента. Але ці останні ми тут не розглядаємо.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025812