• Посилання скопійовано

Коли слід списувати дебіторську заборгованість, якщо строк позовної давності сплив кілька років тому?

Підприємство вирішило списати дебіторську заборгованість за товар та надані послуги, остання оплата за які була ще в січні 2012 р. Чи можна списати таку заборгованість як безнадійну в 2020 р. з віднесенням її суми на витрати?

Щодо дати списання безнадійної заборгованості

Відповідно до п. 4 П(С)БО 10, безнадійна дебіторська  заборгованість – це поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 10, виключення  безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати.

З наведеного випливає, що по суті на дату, коли заборгованість стала безнадійною, вона має списуватися. Оскільки заборгованість існувала ще у 2012 році, то приблизно в 2015 році мав сплинути строк позовної давності за такою заборгованістю, тож саме у цьому році слід було списати цю заборгованість. А відтак, якщо підприємство цього не зробило, то це варто розглядати як помилку того року, коли сплив строк позовної давності і виправляти це як помилку. Тобто, в періоді виявлення помилки, згідно з п. 4 П(С)БО 6 варто зробити запис: Дт 44 Кт 361 (377). Одночасно списана заборгованість зараховується на позабалансовий субрахунок 071.

Поряд з цим у балансі за поточний рік змінюються показники залишків на початок року – на суму помилки зменшується показник нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) в пасиві балансу і дебіторська заборгованість в активі балансу.

Окрім того, потрібно виправити показники фінзвітності (балансу і звіту про фінрезультати) минулого року:

  • на кінець року зменшується показник нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) в пасиві балансу і дебіторська заборгованість в активі балансу;
  • у звіті про фінрезультати збільшується показник інших операційних витрат і зменшується чистий прибуток.

Виправлена фінзвітність подається та оприлюднюється в такому ж порядку, як і початкова фінзвітність (ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік).

Якщо підприємство подає фінзвітність тільки статуправлінню, доведеться подавати виправлену фінзвітність в паперовій формі із супровідним листом, тому що немає можливості зробити це в електронній формі.

Якщо разом з цим підприємство є платником податку на прибуток, йому потрібно проаналізувати, чи  уточнювати показники поданої раніше декларації з податку на прибуток. Виправлення в податковому обліку роблять згідно з пп. 50.1 ПКУ. У свою чергу, для виправлення податкових декларацій теж існує строк давності, який визначений у ст. 102 ПКУ,  - не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Оскільки списати заборгованість потрібно було ще у 2015 році, то виправляти декларацію з податку на прибуток за 2015 рік у 2020 році вже запізно.

 

Альтернативний варіант списання заборгованості

В П(С)БО 10 не сказано прямо про необхідність списання безнадійної заборгованості саме на ту дату, коли вона такою стала. Зі змісту норм цього П(С)БО можна зробити висновок, що підприємство може списати заборгованість, якщо вона стала безнадійною. Причому сам по собі сплив строку позовної давності ще не свідчить про те, що підприємство має впевненість про її неповернення боржником. Навпаки, підприємство може мати достовірну інформацію про те, що боржник не заперечує свою заборгованість і має намір її погасити, незважаючи на те, що строк позовної давності сплив.

Поряд з цим відповідно до п. 7 розд. ІІІ Положення про інвентаризацію №879 дебіторська заборгованість, за якою сплив строк позовної давності, може виявлятися за даними інвентаризації.

Тому, з нашого погляду, підприємство має право списати безнадійну заборгованість в будь-який момент після того, як вона стала безнадійною, за наслідками проведеної інвентаризації, відобразивши списання в періоді, коли проведена інвентаризація: Дт 944 Кт 361 (377). Одночасно списана заборгованість зараховується на позабалансовий субрахунок 071. 

Відповідно, за такого підходу відбувається зменшення фінрезультату для оподаткування саме того року, в якому списано заборгованість, зокрема, 2020 року.

Хоча, звісно, цей альтернативний варіант не бездоганний, адже податківці можуть наполягати саме на списанні заборгованості у 2015 році, а не в поточному. Тому застосовувати його варто тільки в тих випадках, якщо підприємство відчуває в собі сили довести власну правоту, якщо в тому буде потреба.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04199
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528