• Посилання скопійовано

Продаж товару через банківський кредит: облік та оподаткування у продавця

Підприємство уклало з банком договір на продаж товару покупця в кредит. Банк перераховує підприємству кошти за товар з утриманням відсотку з продавця (10,5%). Як відображати таку операцію в бухобліку, якщо вартість товару становить 33568,00 грн, а банк перераховує 30043,36 грн? Яке оподаткування такої операції?

Бухоблік

Як зазначено у п. 7 П(С)БО 15, дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (ПДВ, акцизного збору тощо).

При цьому, необхідно звернути увагу, що в даній операції задіяно три сторони: продавець, покупець та банк, який здійснює оплату за покупця шляхом надання йому кредиту. Тобто товар фактично відвантажується покупцю, а не банку.

Своєю чергою, банк здійснюючи оплату постачальнику за покупця утримує свою комісію. Утримана сума такої комісії включається підприємством до складу витрат. Ми пропонуємо включати таку комісію не до адмінвитрат, а до витрат на збут, тому що головна мета програми кредитування покупців – це збільшення обсягів продажу товарів.

Відповідно до цього бухгалтерські записи за такою операцією будуть виглядати так:

Операція

Кореспонденція рахунків

Сума

Отримано кошти від банку

Дт 311

Кт 685

30 043,36

Відображено комісію банку за кредитування – як витрати на збут товарів

Дт 93

Кт 685

3 524,64

Відображено залік оплати банку в рахунок покупця  за договором кредитування

Дт 685

Кт 361

33 568,00

Нараховано ПЗ з ПДВ на дату передоплати на повну суму оплати без вирахування комісії

Дт 643

Кт 641

5 594,67

Відвантажено товар покупцю

Дт 361

Кт 702

33 568,00

Відображено ПЗ з ПДВ у вартості відвантаженого товару

Дт 702

Кт 643

5 594,67

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Особливих різниць в даному випадку не передбачено, тому така операція впливає на фінрезультат за наведеними вище правилами бухгалтерського обліку.

 

ПДВ

По-перше, незалежно від того, хто здійснює оплату за поставлені товари (в даному випадку банк), податкова накладна повинна бути складена безпосередньо на ту особу, яка є покупцем товар. Детальніше про це ми писали тут.

Таким чином податкова накладна має бути складена на ту особу, яка є фактичним отримувачем товару (не банк). У складеній на передоплату податковій накладній вказується лише номенклатура товару, що підлягає постачанню та його повна вартість. Відсотки, які утримуються банком у податковій накладній не відображаються.

По-друге, згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів.

Отже, базою оподаткування в даному випадку буде повна вартість товару, що підлягає постачанню без зменшення на розмір утриманої банківської комісії. Зверніть увагу, що утримана банківська комісія в даному випадку є також частиною компенсації, яку отримує постачальник за поставлений товар. Тому ПЗ з ПДВ на дату отримання передоплати (як за першою подією) постачальник має нарахувати виходячи з повної вартості товару, що буде постачатись.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809