• Посилання скопійовано

Не нараховували амортизацію: як визначити балансову вартість ОЗ при їх продажу?

У 2005 році підприємство отримало майновий внесок в статутний капітал. Отримане майно в подальшому надавалось в оренду, однак введення в експлуатацію та нарахування амортизації не відбувалось. У 2020 році прийнято рішення про продаж майна. Чи можна балансову вартість таких ОЗ (без врахування амортизації) віднести до складу собівартості при їх продажу?

Пунктом 23 П(С)БО 7 передбачено, що нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Своєю чергою, згідно з п. 9 П(С)БО 27 необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації. Балансовою вартістю ОЗ є різниця між їх первісною вартістю та сумою нарахованого зносу (амортизації).

При цьому, за п. 7 П(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

В даному ж випадку ОЗ фактично експлуатувались підприємством (надавались в оренду), а отже, на них, згідно з П(С)БО, мала б бути нараховано амортизація, яка повинна була відноситись до складу витрат того періоду.

Якщо підприємство амортизацію не нараховувало (і не вводило ОЗ в експлуатацію), то при переведені їх до складу ОЗ групи вибуття за вартістю без врахування амортизації, підприємство завищує їх балансову вартість та в подальшому завищу суму витрат на субрахунку 943.

Таким чином вважаємо, що у разі виявлення такого факту податківці можуть наполягати на тому, що у періоді вибуття таких необоротних активів підприємство завищило розмір своїх витрат і викривило значення фінансового результату періоду в якому відбувається продаж ОЗ. Тому на думку автора найбільш безпечним варіантом буде здійснити виправлення помилки в бухгалтерському обліку щодо нарахування амортизації таких необоротних активів через рахунок 44 Але ,зверніть увагу, що в такому випадку суми витрат на амортизацію не будуть враховуватись у складі витрат підприємства (оскільки виправляються через рахунок 44, а це не впливає на фінрезультат поточного періоду за яким визначається об’єкт оподаткування податком на прибуток). Однак, підприємство, враховуючи строки давності (1095 днів із дати, що настає: за граничним днем подання Декларації) може уточнити показники Декларацій з податку на прибуток підприємств виправивши у них визначений фінансовий результат до оподаткування (із врахування нарахованої амортизації за відповідні роки).

Ті ж декларації, з граничного терміну подання яких вже минуло 1095 днів, виправленню не підлягають, а отже, фактично підприємство втрачає право на відображення таких сум у витратах (вони проводяться лише в бухгалтерському обліку через рахунок 44).

Про виправлення помилок у бухгалтерському обліку та декларації з податку на прибуток ми писали тут:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144