• Посилання скопійовано

Відправлення нерезиденту безоплатних у зразків продукції для випробувань: що в обліку?

Підприємство для проведення сертифікації продукції СЕ відправляє в Польщу зразки продукції для випробувань (митний режим - експорт). Передача є безоплатною. Яким документом відобразити таку передачу? Чи буде ПЗ, якщо у разі позитивного результату виконавець-нерезидент надає сертифікат якості та акт наданих послуг?

Насамперед зазначимо, що код характеру угоди 39, зазначений в графі 24 митної декларації означає інші операції, що полягають у переданні права власності без фінансової чи іншої компенсації.

Відповідно до п. 3.14 Методичних рекомендацій №2, вибуття запасів безоплатно оформлюється накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів або товарно-транспортною накладною. До таких документів також додається примірник митної декларації, оскільки зразки продукції для випробувань в митному режимі експорту відвантажені виконавцю - нерезиденту.

Виходячи з того, що зразки продукції, передані для випробувань, списуватимуться на витрати на підставі акту наданих послуг сертифікації, до отримання такого акту від виконавця такі зразки продукції доцільно обліковувати на окремому субрахунку обліку запасів, наприклад, на субрахунку 2011 чи 206 як зразки продукції, передані для випробувань (ДТ 2011 (206) КТ 26).

Витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг включаються до складу загальновиробничих витрат (п. 15.7 П(С)БО 16).

Отже, на підставі акту наданих послуг сертифікації вартість зразків продукції та послуг сертифікації відображається в обліку за кореспонденцією рахунків ДТ 91 КТ 201 (206) та 632. 

 

ПДВ

Особливості оподаткування ПДВ операцій під час переміщення товарів через митний кордон України залежно від обраного митного режиму визначені ст. 206 ПКУ.

Відповідно до пп. 206.4 ПКУ, операції з вивезення товарів у митному режимі експорту оподатковуються за ставкою, визначеною пп. 195.1.1 ПКУ.

Вивезення товарів за межі митної території України  у митному режимі експорту оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою операції (пп. «а» пп. 195.1.1 ПКУ). Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабміном, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.

У п. 8 та абз. 2 п. 12 Порядку №1307 зазначено, що у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України:

  • у верхній лівій частині податкової накладної у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини 07 - складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
  • у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);
  • у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000";
  • рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється.

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

ДФС у Полтавській області в ІПК від 20.03.2018 р. №1117/ІПК/16-31-12-01-34 повідомляє, що  операції з постачання товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, за якими ціна придбання / звичайна ціна / балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість), оподатковуються за нульовою ставкою.

При цьому необхідність складання другої податкової накладної на суму перевищення експортованих товарів відсутня.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025806