Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Змінюємо вартісну межу ОЗ у наказі про облікову політику: як зробити?

Оскільки з 23.05.2020 року змінено вартісний критерій ОЗ у ПКУ, підприємство хоче змінити цей критерій в бухобліку. Тому виникла необхідність внесення відповідних змін до облікової політики підприємства. Як краще прописати таку зміну в обліковій політиці? Також турбує той момент, що облікова політика змінюється не на початку, а в середині поточного року?

Перш за все зауважимо, що відповідно до листа ДПС від 04.06.2020 р. № 8939/7/99-00-07-02-01-07від 05.06.2020 р.№2314/6/99-00-07-02-02-06/ІПК Законом №466 з 23 травня 2020 року змінено вартісний критерій визначення основних засобів з 6000 до 20000 гривень. Цей критерій буде застосовуватись до основних засобів, що вводяться в експлуатацію після 22 травня 2020 року. Основні засоби, введені в експлуатацію (!) до 23 травня 2020 року продовжують амортизуватись у податковому обліку, навіть, якщо їх залишкова балансова вартість не перевищує 20000 гривень.

Тобто немає жодних підстав вилучати з податкових ОЗ об’єкти з первісною вартістю від 6000 до 20000 грн, які були введені в експлуатацію до 23.05.2020. До них й надалі застосовуються податкові різниці зі ст. 138 ПКУ. Таким чином, як бухгалтерський, так і податковий облік ОЗ, які були введені в експлуатацію до 23.05.2020 року, залишається без змін.

Що стосується «нових» ОЗ, то зазначимо, що із позиції уніфікації податкового та бухгалтерського обліку зазвичай вносяться зміни до наказу про бухгалтерську політику підприємства й установлюється новий вартість критерій ОЗ і в бухгалтерському обліку. Це буде зміною облікової оцінки, а не зміною облікової політики. Адже зміни вносяться просто до наказу, яким оформлюється облікова політика, а у ній в т.ч. й затверджені облікові оцінки, зокрема, щодо вартісного критерію ОЗ (див. п. 2.6 Методрекомендацій № 635, лист Мінфіну від 14.05.2012 р. № 31-08410-07-25/12004). Отже, коригувань за минулі періоди не потрібно при цьому робити й у бухгалтерському обліку. А тому нова вартісна межа діятиме для «нових» введених після дати встановлення підприємством нових критеріїв.

Згідно з листом Мінфіну від 14.08.2016 р. № 31-11410-07-10/23534зміни в облікову політику підприємства можна вносити на будь-яку дату, у тому числі і в середині року.

У разі настання випадків, які вимагають зміну облікової політики, підприємство має внести зміни до наказу про облікову політику. Відповідно до п. 3.4 Методрекомендацій № 635 зробити це можна в один зі способів:

  • або внести зміни до діючого (базисного) наказу про облікову політику;
  • або викласти наказ про облікову політику в новій редакції, якщо зміни охоплюють переважну частину тексту розпорядчого документа чи істотно впливають на його зміст.

Таким чином, якщо підприємство бажає аби й в бухобліку вартісний критерій ОЗ був на межі 20 тис. грн із дати запровадження таких змін, то радимо внести зміни до наказу про облікову політику, датовані 23.05.2020 року.

Підприємство може й не підтягувати в бухобліку межу до 20 тис. грн, тоді змін в наказ про облікову політику не потрібно робити. Який облік у такому разі ми писали тут.  Якщо ж з плином часу підприємство все-таки вирішить змінити межу, то датою такого рішення слід внести зміни в наказ про облікову політику.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Основні засоби , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі