Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

ОЗ менше 20 тис. грн: бухгалтерський та податковий облік

Чи має право підприємство відносити на витрати суму вартості основних засобів дешевше 20 тис. грн у податковому обліку в момент введення в експлуатацію таких ОЗ? При цьому в бухобліку такі ОЗ амортизуються

Перш за все зауважимо, що відповідно до листа ДПС від 04.06.2020 р. № 8939/7/99-00-07-02-01-07, від 05.06.2020 р.  №2314/6/99-00-07-02-02-06/ІПКЗаконом №466 з 23 травня 2020 року змінено вартісний критерій визначення основних засобів з 6000 до 20000 гривень. Цей критерій буде застосовуватись до основних засобів, що вводяться в експлуатацію після 22 травня 2020 року. Основні засоби, введені в експлуатацію (!) до 23 травня 2020 року продовжують амортизуватись у податковому обліку, навіть якщо їх залишкова балансова вартість не перевищує 20000 гривень.

Тобто немає жодних підстав вилучати з податкових ОЗ об’єкти з первісною вартістю від 6000 до 20000 грн, які були введені в експлуатацію до 23.05.2020 р. До них й надалі застосовуються податкові різниць зі ст. 138 ПКУ. Таким чином, як бухгалтерський, так і податковий облік ОЗ, які були введені в експлуатацію до 23.05.2020 року, залишається без змін.

Що стосується «нових» ОЗ, то зазначимо, що із позиції уніфікації податкового та бухгалтерського обліку зазвичай вносяться зміни до положення про бухгалтерську політику підприємства й установлюється новий вартість критерій ОЗ і в бухгалтерському обліку. Це буде зміною облікової оцінки, а не зміною облікової політики (див. п. 2.6 Методрекомендацій № 635, лист Мінфіну від 14.05.2012 р. № 31-08410-07-25/12004). Отже, коригувань за минулі періоди не потрібно при цьому робити й у бухгалтерському обліку.

Якщо ж у бухобліку вартісна межа залишиться на рівні 6 тис. грн, то сума амортизації об’єктів ОЗ, які в бухобліку оприбутковуються у складі основного засобу, а в податковому обліку – у складі МНМА (адже не виконується критерій із пп.14.1.138 ПКУ), при цьому жодних податкових різниць не буде (тобто амортизація не включається ні до рядка 1.1.1, та відповідно ні до рядка 1.2.1 додатку РІ до податкової декларації з податку на прибуток підприємств).

Адже всі коригування на різниці щодо основних засобів, встановлені у ст. 138 ПКУ, застосовуються щодо одного й того ж переліку об’єктів ОЗ, які відповідають вартісному критерію основних засобів, наведеному у пп. 14.1.138 ПКУ. А оскільки не виконується умови визначення «основні засоби», то не застосовується ні коригування із пп.138.1 ПКУ щодо збільшення на бухгалтерську амортизацію, ні коригування із пп. 138.2 ПКУ – податкової амортизації.

Таким чином, амортизація такого ОЗ буде врахована при розрахунку податку на прибуток за правилами бухгалтерського обліку, без застосування податкових різниць.

Опосередковано про це сказали й самі податківці у ІПК від 05.06.2020 р. №2314/6/99-00-07-02-02-06/ІПК, зазначаючи, що матактиви, введені в експлуатацію після 23.05.2020 р., не є ОЗ для податкового обліку, а є відповідно МНМА, тоді як у додатку РІ до декларації не враховується амортизація МНМА:

«… Отже, в цілях оподаткування починаючи з 23.05.2020 матеріальні активи, вартість яких не перевищує 20000 гривень, не належать до основних засобів.

… У рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ до Декларації зазначаються різниці, які виникають при нарахуванні амортизації основних засобів або нематеріальних активів без врахування амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Амортизація , Основні засоби , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі