• Посилання скопійовано

Поворотна фіндопомога: чи є обмеження щодо терміну надання/повернення?

Чи є обмеження терміну повернення та обмеження суми при наданні безвідсоткової фінансової поворотної допомоги юрособою фізособі та при наданні фіндопомоги юрособою юрособі? У якому випадку можуть включити надану фіндопомогу ФО до доходу та нарахувати 18% ПДФО?

Строк надання ПФД

Згідно з ч. 1 ст. 1049 ЦКУ, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти в такій ж сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій ж кількості, такого ж роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Таким чином, обмеження строку надання та повернення ПФД на законодавчому рівні не визначено. Цей строк встановлюється за домовленістю сторін й зазначається у договорі про надання ПФД.

 

Податкові наслідки для надавача

Втім залежно від строку надання ПФД можуть бути різні податкові наслідки, наприклад, для платників податку на прибуток:

  • якщо ПФД видається на 1 рік, чи без строку (тобто за пред’явленням вимоги), то вона є поточною, а тому її вартість не дисконтується;
  • якщо ПФД видається строком на більше ніж 1 рік, то заборгованість по ній є довгостроковою, а тому її вартість підлягає дисконтуванню.

Наразі податкових різниць із податку на прибуток немає, а тому наслідки дисконтування впливають на визначення зобов’язання із податку на прибуток.

Для платників ЄП, при наданні та поверненні ПДФ наслідків немає. Так, відповідно до підкатегорії  108.01.02 ресурсу «ЗІР», сума фінансової допомоги, що була надана юридичною особою - платником єдиного податку третьої групи на поворотній основі, при її поверненні не включається до складу доходу такого платника.

 

Податкові наслідки для отримувача

Тут у фізособи-отримувача ПФД виникає оподатковуваний дохід (зі ставкою ПДФО 18% та ВЗ 1,5%), якщо:

  • минає строк позовної давності по поверненню ПФД;
  • заборгованість по неповерненій ПФД прощається надавачем.

Детальніше про наслідки в оподаткуванні та коли надавач стає податковим агентом, а коли не стає, читайте тут.

Нагадаємо також, що нові ознаки доходу в ф. №1ДФ запрацюють із 01.07.2020 року, тобто їх слід буде застосовувати починаючи з третього кварталу 2020 року. Так, ознаку 153 замінили дві нові:

  • 153 "Основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому (пп. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 Кодексу)";
  • 197 "Основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (пп. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 Кодексу)".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»