• Посилання скопійовано

Виправлення несуттєвої помилки в бухобліку

Поповнення електронного рахунку ПДВ відображалося записом: Дт 6412 Кт 311 замість Дт 315 Кт 311 та Дт 6412 Кт 315 в момент списання коштів з цього рахунку. Відповідно у фінзвітності було викривлено показники рядків 1165 та 1620. Як виправити таку помилку? Які податкові наслідки такої помилки?

Аналізуючи помилку, що була допущена у бухгалтерському обліку, необхідно звернути увагу на такі особливості:

  • По-перше, така помилка не вплинула на розмір нерозподіленого прибутку (збитку) та на суму визначеного результату до оподаткування. Тобто має місце лише викривлення фінзвітності, що не призвело до заниження податкових зобов’язань;
  • По-друге, наскільки суттєвою (істотною) є така помилка для користувачів фінансової звітності. Чи може вона вплинути на прийняття ними рішень?

Тепер розглянемо кожний з аспектів і чому він є важливим для виправлення такої помилки.

Справа в тому, що П(С)БО 6, яким визначається порядок виправлення помилок, внесення та розкриття інших змін у фінансовій звітності, передбачає лише алгоритм виправлення помилки минулого періоду, що вплинула на сальдо нерозподіленого прибутку (збитку). А ось про ті помилки, що не вплинули на розмір цього показника згадки немає. Крім того, варто зауважити, що П(С)БО 6 стосується виправлення помилки саме у фінансовій звітності, а не безпосередньо в бухгалтерському обліку, хоча на практиці, оскільки фінансова звітність формується на підставі даних бухгалтерського обліку, П(С)БО 6 застосовується як інструкції до виправлення помилок і в обліку.

Зважаючи на те, що конкретного порядку виправлення такої помилки у законодавстві не наведено, будемо виходити з власних міркувань, але спочатку розглянемо поняття «суттєвості» такої помилки.

Згідно з п. 2.20 Методрекомендацій №635 кількісні критерії і якісні ознаки суттєвості інформації про господарські операції, події та статті фінансової звітності визначаються керівництвом підприємства, якщо такі критерії не встановлені П(С)БО, іншими нормативно-правовими актами, виходячи з потреб користувачів такої інформації.

Суттєвою є інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності.

Встановлені кількісні критерії та якісні ознаки суттєвості інформації про господарські операції та статті фінансової звітності мають забезпечити надання користувачам всієї інформації з достатньою деталізацією про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі.

Своєю чергою, НП(С)БО 1 передбачено, що суттєва інформація - інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Суттєвість інформації визначається відповідними НП(С)БО або МСФЗ та керівництвом підприємства, то чи є така помилка суттєвою? На думку автора, ні, оскільки фактично навряд чи вплине на прийняття рішень користувачів фінансової звітності помилка у відображені сум, що знаходяться на електронному рахунку ПДВ (зокрема, ще й враховуючи розмір такої суми, та те, що вона все одно буде списана до бюджету у найближчому періоді).

Тобто чи є така помилка суттєвою? На думку автора, ні, оскільки фактично навряд чи вплине на прийняття рішень користувачів фінансової звітності помилка у відображені сум, що знаходяться на електронному рахунку ПДВ (зокрема, ще й враховуючи розмір такої суми, та те, що вона все одно буде списана до бюджету у найближчому періоді).

Зважаючи на вищенаведене можна зробити висновок, що виправлення даної помилки не потребує повторного подання фінансової звітності, однак все ж таки, оскільки це є помилкою, то її варто виправити.

Як було зазначено, законодавчо порядку виправлення такої помилки не встановлено, тому вважаємо, що на перше число звітного року необхідно скласти бухгалтерську довідку, в якій привести показники бухгалтерського обліку, зокрема, за субрахунком 6412 та 315, до правильних. Для цього може бути використано такі записи:

  • Дт 6412 Кт 311 – при цьому, сума зазначається із знаком «-» та у такому розмірі, що б показник на субрахунку 6412 відповідав дійсності на початок року;
  • Дт 315 Кт 311 – на ту ж саму суму, що було зазначено у попередньому записі але із знаком «+».

Отже, складати бухгалтерську довідку на кожну оплату не потрібно – достатньо виправити показники обліку на початок звітного року. Крім того, такий порядок виправлення помилки забезпечить правильні показники за оборотами і не призведе до задвоєння оборотів за субрахунком 311.

Виправлення такої помилки, як було зазначено вище, не призводить до помилок у податковій звітності (декларації з податку на прибуток), оскільки не впливає на показник фінансового результату до оподаткування, а тому не потребує внесення змін до декларації з податку на прибуток.

Тобто виправлення такої помилки відобразиться лише у поточній фінансовій звітності, зокрема, шляхом зазначення у ній правильних показників статей балансу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025815