Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Безоплатно отримані ОЗ від місцевого самоврядування: як облікувати?

Комунальне підприємство (комерційна структура), платник податку на прибуток, отримало від органів місцевого самоврядування на безоплатній основі ОЗ згідно з рішенням сесії. Як обліковуються такі ОЗ? Чи потрібно ставити їх на баланс? Чи нараховується амортизація?

Відповідно до п. 10 П(С)БО 7 та п. 13 Методрекомендацій №561, первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 П(С)БО 7. Зокрема, витрати на доставку, установку, монтаж та інші витрати на забезпечення введення в експлуатацію таких основних засобів включаються до їх первісної вартості з відображенням в обліку капітальних інвестицій.

Разом з тим, на справедливу вартість безоплатно отриманих об'єктів основних засобів збільшується сальдо додаткового капіталу (Кт субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»).

Операція безоплатного отримання оформляється актом приймання-передачі за формою №ОЗ-1. Причому на цей момент може відбуватися і введення об’єкта в експлуатацію. Тобто актом задокументуються одночасно дві господарські операції. Якщо ж операцію введення в експлуатацію буде здійснено пізніше, то на таку операцію слід оформити окремий акт за формою №ОЗ-1.

Отже, підприємство, що безоплатно отримало основні засоби у власність, в обліку відображає такі записи:

  • Дт 1521 Кт 424 – на справедливу вартість;
  • Дт 10 Кт 1521 – введено ОЗ в експлуатацію.

При цьому, на такі ОЗ поширюються звичайні правила нарахування амортизації, яка, своєю чергою, відноситься до складу витрат підприємства. Однак, одночасно із нарахуванням амортизації сума нарахованого зносу має визнаватися доходом за Кт субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів», і на цю суму треба зменшувати додатковий капітал за Дт субрахунку 424. Тобто при нарахуванні амортизації в обліку слід відображати такі записи:

  • Дт 23/91/92/93/94 Кт 131 – нараховано амортизацію;
  • Кт 745 Дт 424 – визнано дохід у сумі нарахованої амортизації.

Підсумовуючи вищенаведене можна зробити такі висновки:

  • безоплатно отримані у власність ОЗ оприбутковуються підприємство за справедливою вартістю;
  • при введені ОЗ в експлуатацію на них нараховується амортизація в звичайному порядку;
  • разом з нарахування амортизації підприємство визнає дохід у розмірі нарахованої амортизації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Амортизація , Основні засоби , Облік

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі