• Посилання скопійовано

Переоцінка ОЗ: чи потрібно застосовувати податкові різниці?

ТОВ - платник податку на прибуток з оборотом менше 20 млн грн планує здійснити переоцінку ОЗ. Чи враховується у складі витрат амортизація розрахована виходячи з переоціненої вартості? Чи потрібно застосовувати пп. 138.3 ПКУ?

З 01.01.2015 р. об’єкт оподаткування податком на прибуток розраховують шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у фінзвітності відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (пп. 134.1.1 ПКУ). Платники податку на прибуток, у яких минулорічний дохід не перевищує 20 млн грн, мають право не проводити коригування фінрезультату на всі різниці, визначені у ІІІ розділі ПКУ (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Бухоблік операцій переоцінки ОЗ ми розглядали тут та тут. При цьому, нарахування амортизації в бухобліку після проведення переоцінки здійснюється вже з врахуванням переоціненої вартості таких ОЗ (абз. 5 п. 26 Методичних рекомендацій №561).

Своєю чергою, у пп. 138.1 та 138.2 ПКУ передбачено такі коригування ФР до оподаткування, що пов'язані з амортизацією ОЗ:

Фінрезультат до оподаткування збільшується:

  • на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(с)БО або МСФЗ;
  • на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до НП(с)БО або МСФЗ.

Фінрезультат до оподаткування зменшується:

  • на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до пункту 138.3 ПКУ (це і є так звана амортизація у «податковому» обліку);
  • на суму дооцінки основних засобів або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат уцінки відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • на суму вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до НП(с)БО або МСФЗ;

Водночас, розрахунок «податкової» амортизації (за правилами пп. 138.3 ПКУ) здійснюється у додатку АМ до Декларації з податку на прибуток з подальшим перенесенням його значення у Додаток РІ. Таким чином, платник податку використовує правила пп. 138.3 ПКУ лише для нарахування «податкової» амортизації за умови, що він не приймав рішення про незастосування податкових різниць.

Тобто, якщо минулорічний дохід платника податку не перевищує 20 млн грн (і такий платник прийняв рішення про незастосування податкових різниць передбачених ІІІ розділом ПКУ), то він визначає об’єкт оподаткування податком на прибуток виключно за правилами бухобліку без застосування податкових різниць, зокрема правил нарахування амортизації в «податковому» обліку встановлених пп. 138.3 ПКУ.

Якщо ж платник податку не приймав такого рішення і застосовує податкові різниці, то він у Додатку РІ зазначає, зокрема, суму нарахованої амортизації за правилами БО (враховуючи переоцінену вартість) та суму «податкової» амортизації розраховану у Додатку АМ (за правилами пп. 138.3 ПКУ без врахування переоцінки ОЗ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442