• Посилання скопійовано

Витрати на поліпшення орендованого приміщення: як облікувати?

Підприємство - платник податку на прибуток здійснює торгівлю хімічними продуктами. Орендоване приміщення було оснащено решітками на вікна, металевими дверима, сигналізацією. Чи можна включати до складу витрат зазначені вище поліпшення, а також вартість оренди такого приміщення та його охорону?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, ПКУ не передбачено коригувань фінансового результату до оподаткування на суму понесених витрат підприємства не залежно від їх характеру. Тому понесені витрати на охорону приміщення та його оренду включаються до складу витрат підприємства (тобто в обліку зменшують фінансовий результат до оподаткування) без подальших податкових різниць.

А от щодо встановлення решіток на вікна і металевих дверей в орендованому приміщення та обладнання його сигналізацією, то вважаємо, що такі витрати відносяться не до складу поточних витрат підприємства, а повинні бути капіталізовані як окремий об’єкт ОЗ з подальшим нарахуванням амортизації (оскільки призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від використання такого приміщення).

Зокрема, відповідно до п. 8 П(С)БО 14 незалежно від суми витрати на поліпшення орендованих об’єктів ОЗ орендар відображає як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших НМА, тобто акумулює на субрахунку 153.

Після закінчення поліпшення та початку експлуатації об’єкта оренди капіталізовані витрати зараховуються до складу групи «Інші необоротні матеріальні активи» (субрахунок 117). По кожному об’єкту оренди створюється окремий об’єкт таких НМА. Нарахована амортизація включається до складу витрат підприємства.

Якщо таке підприємство податкові різниці не застосовує, то витрати на амортизацію таких поліпшень враховуються при визначенні об’єкта оподаткування лише за правилами бухобліку (у складі витрат).

Якщо ж підприємство податкові різниці застосовує, то тут слід звернути увагу, що з метою нарахування податкової амортизації відповідно до ст. 138 ПКУ такий об'єкт відноситься до групи 9 з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років. В свою чергу, в Декларації з податку на прибуток на підставі п. 138.1 та 138.2 ПКУ необхідно відобразити наступні коригування ФР:

  • фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації ОЗ (поліпшення) відповідно до бухобліку;
  • фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації ОЗ (поліпшень) відповідно до п. 138.3 ПКУ.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025219
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025657
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541