• Посилання скопійовано

Витрати на поліпшення орендованого приміщення: як облікувати?

Підприємство - платник податку на прибуток здійснює торгівлю хімічними продуктами. Орендоване приміщення було оснащено решітками на вікна, металевими дверима, сигналізацією. Чи можна включати до складу витрат зазначені вище поліпшення, а також вартість оренди такого приміщення та його охорону?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, ПКУ не передбачено коригувань фінансового результату до оподаткування на суму понесених витрат підприємства не залежно від їх характеру. Тому понесені витрати на охорону приміщення та його оренду включаються до складу витрат підприємства (тобто в обліку зменшують фінансовий результат до оподаткування) без подальших податкових різниць.

А от щодо встановлення решіток на вікна і металевих дверей в орендованому приміщення та обладнання його сигналізацією, то вважаємо, що такі витрати відносяться не до складу поточних витрат підприємства, а повинні бути капіталізовані як окремий об’єкт ОЗ з подальшим нарахуванням амортизації (оскільки призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від використання такого приміщення).

Зокрема, відповідно до п. 8 П(С)БО 14 незалежно від суми витрати на поліпшення орендованих об’єктів ОЗ орендар відображає як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших НМА, тобто акумулює на субрахунку 153.

Після закінчення поліпшення та початку експлуатації об’єкта оренди капіталізовані витрати зараховуються до складу групи «Інші необоротні матеріальні активи» (субрахунок 117). По кожному об’єкту оренди створюється окремий об’єкт таких НМА. Нарахована амортизація включається до складу витрат підприємства.

Якщо таке підприємство податкові різниці не застосовує, то витрати на амортизацію таких поліпшень враховуються при визначенні об’єкта оподаткування лише за правилами бухобліку (у складі витрат).

Якщо ж підприємство податкові різниці застосовує, то тут слід звернути увагу, що з метою нарахування податкової амортизації відповідно до ст. 138 ПКУ такий об'єкт відноситься до групи 9 з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років. В свою чергу, в Декларації з податку на прибуток на підставі п. 138.1 та 138.2 ПКУ необхідно відобразити наступні коригування ФР:

  • фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації ОЗ (поліпшення) відповідно до бухобліку;
  • фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму розрахованої амортизації ОЗ (поліпшень) відповідно до п. 138.3 ПКУ.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025153