Якщо підприємство придбаває не новий автомобіль, то питання, на який строк його вводити в експлуатацію, наразі на законодавчому рівні не врегульовано. У цьому випадку, підприємство повинне самостійно встановити новий очікуваний строк корисного використання автомобіля при введенні в експлуатацію. При цьому слід урахувати мінімальний строк корисного використання (експлуатації) ОЗ, установлений пп. 138.3.3 ПКУ, який для будь-якого ОЗ є загальним незалежно від того, протягом якого строку його використовували. Логічним та економічно обгрунтованим є з'ясувати у постачальника, скільки років вже використовувався цей автомобіль. Це можна зазначити у договорі постачання або в акті (накладній). Крім того, в документах зазначається рік випуску, на який дуже часто орієнтуються бухгалтери в разі придбання ненового автомобіля. I врахувати цей строк при визначенні, скільки років як мінімум залишилося використовувати ОЗ.
У пп. 138.3.1 ПКУ зазначено, що при розрахунку амортизації потрібно керуватися П(С)БО. Відтак, відповідно до п. 26 П(С)БО 7, за яким платник податків має право обрати норми і методи нарахування амортизації, передбачені законодавством. Метод амортизації обирається підприємством самостійно з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від використання ОЗ, зокрема, автомобіля.
Крім того, згідно з п. 28 П(С)БО 7, строк корисного використання об'єкта ОЗ повинен переглядатися внаслідок зміни очікуваних економічних вигід від його використання. Очевидно, що загальний строк корисного використання з урахуванням його змін не може бути меншим від зазначеного пп. 138.3.3 ПКУ.
Таким чином, підприємство може встановити як більші строки корисного використання ОЗ, так і менші за встановлені ПКУ. Зарахування на баланс не нового автомобіля за строком корисного використання менше ніж 5 років встановлює комісія, яке фіксується в акті введення в експлуатацію (типова ф. №ОЗ-1), а також в інвентарних картках ОЗ (типова ф. №ОЗ-6).
Протягом усього періоду вартість автомобіля, що амортизується, поступово включається до витрат звітного періоду. Відповідно до абз. 2 п. 28 П(С)БО 7, амортизація за новим методом нараховується помісячно починаючи з місяця, наступного за місяцем введення об'єкта ОЗ в експлуатацію (зупиняється на період його ремонту).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити