• Посилання скопійовано

Авто було у використанні: чи можна застосувати термін амортизації менше 5 років?

Підприємство придбало автомобіль з пробігом. Чи можна застосувати термін амортизації менше 5 років? Підприємство з доходом до 20 млн грн, не враховує податкові різниці

Якщо підприємство придбаває не новий автомобіль, то питання, на який строк його вводити в експлуатацію, наразі на законодавчому рівні не врегульовано. У цьому випадку, підприємство повинне самостійно встановити новий очікуваний строк корисного використання автомобіля при введенні в експлуатацію. При цьому слід урахувати мінімальний строк корисного використання (експлуатації) ОЗ, установлений пп. 138.3.3 ПКУ, який для будь-якого ОЗ є загальним незалежно від того, протягом якого строку його використовували. Логічним та економічно обгрунтованим є з'ясувати у постачальника, скільки років вже використовувався цей автомобіль. Це можна зазначити у договорі постачання або в акті (накладній). Крім того, в документах зазначається рік випуску, на який дуже часто орієнтуються бухгалтери в разі придбання ненового автомобіля. I врахувати цей строк при визначенні, скільки років як мінімум залишилося використовувати ОЗ.

У пп. 138.3.1 ПКУ зазначено, що при розрахунку амортизації потрібно керуватися П(С)БО. Відтак, відповідно до п. 26 П(С)БО 7, за яким платник податків має право обрати норми і методи нарахування амортизації, передбачені законодавством. Метод амортизації обирається підприємством самостійно з урахуванням очікуваного способу отримання економічних вигід від використання ОЗ, зокрема, автомобіля.

Крім того, згідно з п. 28 П(С)БО 7, строк корисного використання об'єкта ОЗ повинен переглядатися внаслідок зміни очікуваних економічних вигід від його використання. Очевидно, що загальний строк корисного використання з урахуванням його змін не може бути меншим від зазначеного пп. 138.3.3 ПКУ.

Таким чином, підприємство може встановити як більші строки корисного використання ОЗ, так і менші за встановлені ПКУ. Зарахування на баланс не нового автомобіля за строком корисного використання менше ніж 5 років встановлює комісія, яке фіксується в акті введення в експлуатацію (типова ф. №ОЗ-1), а також в інвентарних картках ОЗ (типова ф. №ОЗ-6).

Протягом усього періоду вартість автомобіля, що амортизується, поступово включається до витрат звітного періоду. Відповідно до абз. 2 п. 28 П(С)БО 7, амортизація за новим методом нараховується помісячно починаючи з місяця, наступного за місяцем введення об'єкта ОЗ в експлуатацію (зупиняється на період його ремонту).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202533
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025292
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025139
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202534
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202530