• Посилання скопійовано

Дисконтування заборгованості: облік та відображення у звітності

Підприємство має кредити, строк погашення яких більше 1 року. Звітність подається щоквартально. Якими бухгалтерськими записами відображається в бухобліку дисконтування кредитів? Як відображаються ці суми у фінзвітності і декларації з податку на прибуток?

Бухгалтерські проведення

По-перше, варто зазначити, що сума отриманого кредиту відображається в обліку за теперішньою (дисконтованою) вартістю. Одночасно з цим, дохід у вигляді дисконту (різниці між сумою погашення та теперішньої вартості кредиту) відображається на субрахунку 733:

  • Дт 311 Кт 50, 55 – сума кредиту за продисконтованою вартістю;
  • Дт 311 Кт 733 - дохід у вигляді дисконту (різниці між сумою погашення та теперішньої вартості ПФД).

Нарахована сума амортизації дисконту поступово нівелює визнаний у дебітора дохід шляхом нарахування на суму такої амортизації витрат (запис: Дт 952 Кт 50, 55, 61).

 

Декларація з податку на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

При цьому, ПКУ не передбачає жодних різниць для коригування фінрезультату до оподаткування за операціями з дисконтування фінансових активів (про це, зокрема, зазначали і податківці у ІПК від 10.12.2019 р. №1814/6/99-00-07-02-02-15/ІПК).

Тому такі операції відображають згідно з правилами бухобліку під час формування фінрезультату до оподаткування (зокрема, як дохід від дисконту або витрати від його амортизації).

 

Фінансова звітність

У фінансовій звітності нараховані за операцією з дисконтування доходи і витрати відображаються у рядках 2220 «Інші фінансові доходи» та 2250 «Фінансові витрати» звіту про фінансові результати за формою № 2 або рядка 2240 «Інші доходи» та 2270 «Інші витрати» звіту про фінансові результати за формою № 2-м.

Крім цього сума дисконту та нарахованої амортизації дисконту вплине на значення показника у рядка 1515 «Інші довгострокові зобов'язання» звіту за формою №1 (або рядка 1595 звіту за формою №1-м).

Також детально про порядок дисконтування заборгованості ми писали тут

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449