• Посилання скопійовано

Оренда приміщення у ФОП: як обліковувати відшкодування комунальних послуг?

Підприємство орендує приміщення у ФОП – платника ЄП ІІІ групи. У договорі передбачено окреме відшкодування комунальних послуг. Чи можна це відшкодування відносити до складу витрат з метою оподаткування, якщо орендодавець не виконує умови договору щодо надання розрахунку вартості комунальних послуг?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Як зазначають податківці  в ІПК від 05.07.2018 р. №2994/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці в сумі витрат зі сплати спожитих житлово-комунальних послуг при безоплатному користування юридичною особою нерухомим майном. 

Такі операції відображаються в обліку згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування. А саме, витрати на відшкодування комунальних послуг відносяться до тієї ж статті витрат, що й сама орендна плата.

Норми П(С)БО не містять умов та обмежень для даної ситуації. Для підтвердження понесених витрат достатньо підписаного сторонами акту, у якому зазначається назва послуг, період надання послуг та їх вартість. За умови, що такий акт відповідає вимогам первинного документу, він підтверджує понесені витрати незалежно від того, чи виконані умови договору про надання розрахунків екплуатаційних організацій та постачальників комунальних послуг. 

Додатково читайте тут та тут.

Відповідно, немає законних підстав для зняття витрат за такими актами і з метою оподаткування.

Проте враховуючи упередженість податкових органів під час перевірок та для уникнення зайвих запитань рекомендуємо ліквідувати неузгодженість між умовами договору та поведінкою орендодавця:

  • або сторони можуть відкоригувати умови договору, прибравши з них слова «сплачуються орендарем відповідно до розрахунків, наданих екплуатаційними організаціями та постачальниками зазначених послуг». У цьому випадку вартість витрат на комунальні послуги буде підтверджуватися лише актом, підписаним сторонами;
  • або орендодавець повинен чітко виконувати всі умови підписаного ним договору. Зокрема, рахунки від постачальників комунальних послуг можуть додаватися до актів виконаних робіт у вигляді копій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202413
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202422
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.20247
  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202414
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202427