Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Як зазначають податківці в ІПК від 05.07.2018 р. №2994/6/99-99-13-02-03-15/ІПК, ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці в сумі витрат зі сплати спожитих житлово-комунальних послуг при безоплатному користування юридичною особою нерухомим майном.
Такі операції відображаються в обліку згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування. А саме, витрати на відшкодування комунальних послуг відносяться до тієї ж статті витрат, що й сама орендна плата.
Норми П(С)БО не містять умов та обмежень для даної ситуації. Для підтвердження понесених витрат достатньо підписаного сторонами акту, у якому зазначається назва послуг, період надання послуг та їх вартість. За умови, що такий акт відповідає вимогам первинного документу, він підтверджує понесені витрати незалежно від того, чи виконані умови договору про надання розрахунків екплуатаційних організацій та постачальників комунальних послуг.
Додатково читайте тут та тут.
Відповідно, немає законних підстав для зняття витрат за такими актами і з метою оподаткування.
Проте враховуючи упередженість податкових органів під час перевірок та для уникнення зайвих запитань рекомендуємо ліквідувати неузгодженість між умовами договору та поведінкою орендодавця:
- або сторони можуть відкоригувати умови договору, прибравши з них слова «сплачуються орендарем відповідно до розрахунків, наданих екплуатаційними організаціями та постачальниками зазначених послуг». У цьому випадку вартість витрат на комунальні послуги буде підтверджуватися лише актом, підписаним сторонами;
- або орендодавець повинен чітко виконувати всі умови підписаного ним договору. Зокрема, рахунки від постачальників комунальних послуг можуть додаватися до актів виконаних робіт у вигляді копій.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись