• Посилання скопійовано

За яким курсом і на яку дату відображати витрати на відрядження, що вказані у виписці, наданій працівником?

Під час відрядження водія у Польщі виписали штраф на підприємство, який сплачено на місці. За яким курсом та на яку дату відображати витрати, які вказані в банківській виписці, наданій працівником? Як бути з комісією, списаною банком з картки працівника за переказ коштів?

Запитання: Водію для виконання міжнародного перевезення оформлено відрядження та видано аванс на зарплатну карту у гривнях. У Польщі виписали штраф на підприємство, але потрібно було його сплатити на місці. Підприємство додатково перерахувало кошти (на сплату штрафу) на його особисту карту у гривнях. Повернувшись з відрядження, водій надав чек у злотих, протокол про штраф, виписку з власного карткового рахунку. За яким курсом та на яку дату відображати витрати (курс НБУ чи комерційний курс банку або суму в гривні), які вказані в банківській виписці (наданій працівником)? Як бути з комісією, списаною банком з картки працівника за переказ коштів, адже понесені витрати пов'язані з виконанням службового відрядження?

 

Відповідь: Відповідно до п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності (тобто, в гривні) шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (зокрема, дати визнання зобов'язань та витрат).

Таким чином, витрати водія під час відрядження в іноземній валюті, перераховуються у гривні за курсом НБУ на дату затвердження авансового звіту.

Перелік витрат, наведений у пп. 170.9.1 ПКУ та відповідно до якого можна без ПДФО компенсувати витрати, понесені працівником у відрядженні, не містить суми комісії, списаної банком з картки працівника за переказ коштів під час такого відрядження.

Тому є всі підстави вважати, що сплачуючи банківські витрати працівникові за особистою/власною карткою, підприємство фактично формує для нього оподатковуваний дохід з відповідним нарахуванням ПДФО та ВЗ. У випадку закордонних відряджень бажано використовувати для розрахунків корпоративні платіжні картки.

Докладніше про це читайте:

Однак в пп. 170.9.1 ПКУ також містяться норми, що витрати відрядженого працівника не є об'єктом оподаткування ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують їхню вартість.

Крім того, будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв'язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

У ситуації, що розглядається, під час відрядження водій виконував доручення підприємства щодо сплати штрафу, тобто, цивільно-правових дій.

Дія п. 170.9 ПКУ поширюється також на витрати, пов'язані з відрядженням чи виконанням деяких цивільно-правових дій, що були оплачені з використанням корпоративних платіжних карток, дорожніх, банківських або іменних чеків, інших платіжних документів, з урахуванням особливостей, встановлених пп. 170.9.3 ПКУ.

Для цілей планування, ведення обліку і калькулювання собівартості перевезень вантажів і пасажирів, робіт і послуг, пов'язаних з транспортним процесом, як на транспортних підприємствах, так і на інших підприємствах, що виконують зазначені роботи (послуги), можуть застосовуватися Методичні рекомендації з формування собівартості перевезень (робіт, послуг) на транспорті, затверджені наказом Мінтрансу від 05.02.2001 р. №65 (далі – Методичні рекомендації №65). 

Відповідно до пп. 2 п. 29 Методичних рекомендацій №65 витрати, пов'язані з оплатою послуг комерційних банків та інших кредитно-фінансових установ, включаючи плату за розрахункове обслуговування, поштово-телеграфних послуг та інших витрат, пов'язаних з грошовим обігом належать до елементу «Інші операційні витрати», які включаються у собівартість перевезень і не враховані в попередніх елементах витрат.

При цьому банківської виписки з карткового рахунку працівника недостатньо. Для підтвердження витрат, пов'язаних з виконанням цивільно-правової дії, на нашу думку, необхідна довідка банку (банківської установи тощо) про суми комісії, списані банком з картки працівника за переказ коштів, за період перебування водія у відряджені.

Отже, в ситуації, що розглядається, витрати водія пов’язані з господарською діяльністю підприємства, що виконує міжнародні перевезення. Тому витрати у вигляді суми комісії, списаної банком з картки працівника за переказ коштів під час виконання доручення роботодавця можна включити до складу інших операційних витрат та відшкодувати водію без утримання ПДФО за умови надання ним довідки банку про суму комісії, списаної за час перебування водія у відряджені.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442