• Посилання скопійовано

Повернення товару нерезидентом на дообладнання: облік та оподаткування

У березні 2019 року за експортним договором було поставлено готову продукцію нерезиденту. Поставлена продукція повертається на дообладнання. Який в даному випадку буде митний режим? Які податкові наслідки та облік такої операції?

Повернення товару нерезидентом постачальнику резиденту може відбуватися у двох митних режимах: імпорту та реімпорту.

Товари (обладнання), що були поміщені у митний режим експорту (остаточного вивезення) і повертаються особі, яка їх експортувала, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов зовнішньоекономічного договору, згідно з яким ці товари поміщувалися у митний режим експорту, або з інших обставин, що перешкоджають виконанню цього договору, можуть бути поміщені у режим реімпорту, якщо ці товари:

а) повертаються на митну територію України у строк, що не перевищує шести місяців з дати вивезення їх за межі цієї території у митному режимі експорту;

б) перебувають у такому ж стані, у якому вони оформлені у митний режим експорту, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якого були виявлені недоліки, що спричинили реімпорт товарів.

При цьому, такі товари (обладнання) за бажанням платника податку, або у разі невідповідності зазначеним вище вимогам, можуть бути поміщено і у режим імпорту (з відповідним для цього оподаткуванням ПДВ та митом).

 

Мито

Після поміщення у митний режим реімпорту товарів суми вивізного мита, сплачені при експорті цих товарів, повертаються особам, які їх сплачували, або їх правонаступникам, у порядку, передбаченому МКУ. 

 

ПДВ

Акцизний податок і ПДВ при поміщенні товарів у митний режим реімпорту справляються відповідно до ПКУ.

Згідно з пп. 206.3 ПКУ операції з ввезення товарів у митному режимі реімпорту звільняються від оподаткування ПДВ, крім операцій із ввезення відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 78 МКУ, що оподатковуються ПДВ за ставкою 20% або 7% (пп. 194.1.1 ПКУ).

Податковий кредит за такою операцією визначається на загальних підставах, а саме:

  • пп. «ґ» пп. 198.1 ПКУ визначено, що до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені в разі ввезення товарів на митну територію України;
  • згідно з пп. 198.2 ПКУ датою віднесення сум ПДВ до ПК є дата сплати ПДВ на митниці за податковими зобов'язаннями, що виникли на дату подання митної декларації для митного оформлення згідно з пп. 187.8 ПКУ;
  • сума ПДВ, сплачена на митниці, має бути підтверджена митною декларацією (пп. 198.6 ПКУ).

Отже, у режимі реімпорту платник податку сплачує ПДВ на загальних підставах і відносить відповідну суму до ПК. Якщо в подальшому ці товари буде дообладнано і знову відправлено контрагенту, то нараховувати ПЗ з ПДВ на суму ПК при реімпорті не потрібно.

А ось, якщо повернуті товари (обладнання) будуть списано, то податківці можуть наполягати на нарахуванні ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, як використання не у господарській діяльності.

 

Бухоблік

У разі повернення товару нерезидентом з подальшим його дообладнання і повторним постачанням здійснюється вирахування з доходу записом Дт704 «Вирахування з доходу» Кт362 «Розрахунки з іноземними покупцями». Одночасно з цим товар оприбутковується назад на склад за первісною вартістю (тобто тією ж вартістю за якою був реалізований) записом Дт 902 «Собівартість реалізованих товарів» 281 «Товари на складі» методом «червоне сторно» (тобто із знаком мінус).

Що ж до курсових різниць, то у разі, якщо товар не було оплачено (тобто за нерезидентом рахувалася заборгованість, що була монетарною статтею), то повернення товару (з умовою його повторного постачання) призведе до припинення заборгованості нерезидента, відповідно цю дату останній раз розраховується курсова різниця.

Позитивна курсова різниця відображається записом Дт 362 Кт 714, а від’ємна – Дт 945 Кт 362. Сума сплаченого ПДВ відображається записом Дт 377 Кт 311, а віднесення відповідної суми до ПК – Дт 641 Кт 377.

Якщо ж нерезидент вже оплатив товар, то оскільки в подальшому резидент буде зобов’язаний поставити дообладнаний товар, курсові різниці не розраховуються, зважаючи на те, що така  заборгованість є немонетарною (буде погашатися товаром).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442