• Посилання скопійовано

За І квартал прибуток, а за І півріччя збиток: як відобразити в бухобліку та звітності?

Мале підприємство у І кварталі отримало прибуток. Втім за ІІ квартал виник збиток, який частково перекривав прибуток І кварталу. Як це відобразити в фінзвітності та податковій звітності з ПП, якщо все складається наростаючим підсумком? Як облікувати коригування ПП за минулий період?

Запитання:

Мале підприємство у І кварталі отримало прибуток р. 2290 - 496,7 тис. грн, р. 2300 – 89,4 тис. грн, р. 2350 - 407,3 тис. грн. форми №2-м. Аналогічні показники було відображено у р. 02, 04 та 06 декларації з ПП.

За ІІ квартал виник збиток, який частково перекривав прибуток І кварталу. У формі №2-м відображено такі показники р. 2290 - 273,3 тис. грн,  р. 2300 -  49,2 тис. грн.  р.2350 - 224.1 тис. грн.  У декларації з ПП: р.02 - 273,3 тис. грн, р.04 -  273,3 тис. грн,  р.06 - 49.2 тис. грн. В бухобліку було зроблено сторнування податку на прибуток за попередній період на суму 40,2 тис. грн. Чи все правильно?

 

 Відповідь:

Типова ситуація, яка досить часто трапляється: перший квартал працювали з прибутком, а в другому — або з меншим, або взагалі зі збитками. В результаті — за перше півріччя об’єкт оподаткування податком на прибуток вийшов меншим, ніж за квартал. Як наслідок, самого податку з прибутку за підсумками кварталу було сплачено державі більше, ніж виходить до сплати за результатами півріччя. Фактично за особовим рахунком платника податку виникає переплата. Нічого страшного в цьому немає. Треба тільки правильно відобразити цю ситуацію для початку в бухгалтерському обліку, а потім вже і в декларації про прибуток.

Після закінчення кварталу (півріччя тощо) у бухобліку нараховується податок на прибуток (розглядаємо випадок прибуткової діяльності). Для нарахування цього податку використовується рахунок 98 «Податок з прибутку». За дебетом рахунку відображається нарахована сума податку з прибутку, за кредитом — включення до фінансових результатів на рахунку 79.

Відповідно до умов питання, за І квартал були такі проведення щодо нарахування ПП: Дт 98 Кт 641/ПП на суму 89,4 тис. грн, що й було сплачено до бюджету – Дт 641/ПП Кт 311. Така ж сума ПП була відображена й в декларації з ПП.

Оскільки ми за підсумками кварталу нарахували податок на прибуток і відобразили його в декларації про прибуток, а за результатами півріччя у нас до сплати нічого не виходить, а виникає переплата, то ми маємо в бухгалтерському обліку скоригувати раніше задекларовані податкові зобов’язання з ПП.

Як це зробити? Існують дві позиції із цього приводу, втім фінрезультат на кінець І півріччя буде один й той же:

  • Варіант 1 – відсторнувати раніше визнанні податкові зобов’язання із ПП методом «червоне сторно» - тобто Дт 98 Кт 641/ПП «червоне сторно»;
  • Варіант 2 – визнати дебіторську заборгованості  за ПП – Дт 641/ПП  Кт 98. Адже отриманий збиток за відповідний квартал не є помилкою, яка призвела до переплати ПП у бюджет. А тому коригувати в бухобліку нарахований за минулі квартали ПП, застосовуючи методи виправлення помилок (метод «червоне сторно»), не доречно. Більше того, в п. 5 П(С)БО 17 прямо зазначено, що перевищення сплаченої суми ПП над сумою, яка підлягає сплаті, визнається дебіторською заборгованістю. Таким проведенням ми й показуємо виникнення дебіторської заборгованості.

Оскільки, відповідно до умов питання, переплата з ПП за наслідками І півріччя склала 40,2 тис. грн, то саме на цю суму слід скоригувати раніше задекларовані податкові зобов’язання з ПП одним із вищевказаних методів (або Дт 98 Кт 641/ПП «червоне сторно» або Дт 641/ПП Кт 98). Консультант вважає більш правильним використовувати другий метод.

Судячи із умов питання, фінрезультат до оподаткування за ІІ квартал склав – сальдо Дт 79 на суму 223,4 тис. грн (тобто збиток). А наростаючим підсумком з початку року фінрезультат склав 273,3 тис. грн (496,7 тис. гр. – 223,4 тис. грн). Тож сума в 273,3 тис. грн правильно відображена у р .2290 №ф.2-м зв І півріччя.

Решта показників фінзвітності також правильно відображені, адже вони заповнюються розрахунково й наростаючим підсумком.

Тож, вважаємо, що фінзвітність за І півріччя складено правильно.

Відображення скоригованого раніше задекларованого і сплаченого ПП за І квартал на розмір отриманого збитку за ІІ квартал має відобразитися проведенням: Дт 641/ПП Кт 98 на суму 40,2 тис. грн [1].

Суму зменшеного ПП відносимо на фінансові результати за ІІ кварталу – Дт 98 Кт 79 на суму 40,2 тис. грн. А потім маємо зменшити суму нерозподіленого прибутку: Дт  441 Кт 79 на суму 183,2 тис. грн (223,4 тис. грн - 40,2 тис. грн).

Що стосується податкової звітності, то вважаємо, що й вона складена правильно. Так, у ряд. 06 звітної декларації (у ньому відображається нарахування податку на прибуток наростаючим підсумком з початку року) зазначається сума ПП менша, ніж була задекларована у декларації за минулий квартал, якщо збиток, отриманий у звітному періоді, повністю не перекриває прибуток попередніх періодів.

Усі інші рядки декларації заповнюються у звичайному порядку. Якщо підприємство все заповнило так, як належить, то в ряд. 19, у якому зазначається сума ПНП до сплати, має фігурувати від’ємне значення – й сума тут має бути - 40,2 тис. грн (р.17 – 49,2 тис. грн (який має дорівнювати р.6 звітної декларації) мінус р.18 – 89,4 тис. грн (який береться із р.17 минулої декларації, який у суб’єктів МП по суті знову таки дорівнює р.6)). Це свідчить про те, що сума, вказана у цьому рядку, є сумою переплати з ПНП. Її підприємство може або повернути з бюджету, або зарахувати в рахунок сплати податкових зобов’язань з податку за наступні періоди.



[1] тут зазначаємо проведення, яке, на думку консультанта, є більш прийнятним.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1118
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202554
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202528
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025131