• Посилання скопійовано

Встановлення пожежної системи в орендованому приміщені: що з витратами?

Підприємство для безпеки виробничої діяльності встановило пожежну систему, вартість якої становить 500 тис. грн. Цю пожежну систему встановлено в орендованому приміщенні. Як поставити на баланс даний об'єкт? Чи можна стандартно нараховувати на даний об'єкт амортизацію та включати до витрат?

Насамперед зазначимо, що положення ст. 767 ЦКУ зобов'язують наймодавця (орендодавця) передати наймачеві (орендарю) річ у комплекті і у стані, що відповідають умовам договору найму та її призначенню.

Наймодавець (орендодавець) також зобов'язаний попередити наймача про особливі властивості та недоліки речі, які йому відомі. Наймач (орендар) зі свого боку зобов'язаний у присутності наймодавця (орендодавця) перевірити справність речі. Якщо наймач (орендар) у момент передання речі в його володіння не переконається у її справності, річ вважається такою, що передана йому в належному стані.

Отже, в ситуації, яка розглядається, необхідно виходити з умов договору оренди щодо:

  • комплектності (обладнання) приміщення та його призначення;
  • недоліків приміщення для його використання за призначенням;
  • гарантії якості приміщення протягом всього строку оренди;
  • дозволу поліпшити річ, яка є предметом договору найму (оренди);
  •  можливості відшкодування витрат орендарю.

Відповідно до ч. 2 ст. 768 ЦКУ, якщо у речі, яка була передана наймачеві з гарантією якості, виявляться недоліки, що перешкоджають її використанню відповідно до договору, наймач має право за своїм вибором вимагати:

1) заміну речі, якщо це можливо;

2) відповідного зменшення розміру плати за користування річчю;

3) безоплатного усунення недоліків речі або відшкодування витрат на їх усунення;

4) розірвання договору і відшкодування збитків, які були йому завдані.

Положення ст. 778 ЦКУ дозволяють наймачу (орендарю) поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця (орендодавця). Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач (орендар) має право на їх вилучення.

У разі, коли поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця (орендодавця), наймач (орендар) має право:

  • або на відшкодування вартості необхідних витрат;
  • або на зарахування їх вартості до рахунку плати за користування річчю.

Якщо наймач (орендар) без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без пошкодження речі, він не має права на відшкодування їх вартості (ч. 5 ст. 778 ЦКУ).

Докладніше про облік витратів на поліпшення орендованого приміщення без згоди орендодавця читайте тут>> 

У бухобліку згідно з абз. 2 п. 8 П(С)БО 14 витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що приводять до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання, відображає орендар як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів. Тобто, з відображенням в обліку витрат на поліпшення орендованого об'єкту на субрахeyre 117 «Інші необоротні активи».

У п. 21 Методичних рекомендацій №561 також передбачено, що витрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди, що визнаються ним капітальними інвестиціями за умовами, зазначеними у п. 29–31 Методичних рекомендацій №561, відображаються орендарем за дебетом рахунку капітальних інвестицій (ДТ рах. 153).

Вказані витрати зараховуються до складу основних засобів як первісна вартість нового об'єкта підгрупи 2.7 класифікації основних засобів, наведеної в п. 7 Методичних рекомендацій №561.

У вказаній підгрупі 2.7 зазначено інші необоротні матеріальні активи, які належать до групи 2 інші необоротні матеріальні активи (субрах. 117), а не інші основні засоби (підгрупа 1.9) з відображенням їх первісної вартості на однойменному субрахунку 109, що включаються до складу групи 1 - основні засоби.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Однак ДФС у м. Києві в ІПК від 22.10.2018 р. №4501/ІПК/26-15-12-03-11 та ДФС в ІПК від 03.08.2018 р. №3410/6/99-99-15-02-02-15/ІПК повідомляють, що в податковому обліку для розрахунку амортизації витрати на поліпшення (ремонт) орендованих основних засобів зараховуються як окремий об'єкт групи 9 «Інші основні засоби» з мінімально допустимим строком корисного використання - 12 років.

Слід зазначити, що в пп. 138.3.3 ПКУ мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів встановлені, зокрема, строком 12 років для групи 9 інші основні засоби. Тобто, для тих основних засобів, облік яких ведеться на субрахунку 109, оскільки вони не включені до інших субрахунків рахунку 10 «Основні засоби».

Мінімально допустимі строки корисного використання, строків для інших необоротних матеріальних активів, облік яких ведеться на однойменному субрахунку 117, у пп. 138.3.3 ПКУ відсутні. Це дає всі підстави нараховувати амортизацію за даними бухобліку відповідно до п. 23 П(С)БО 7. А саме - протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні його активом (при зарахуванні на баланс).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250