Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Реалізація послуг з надання персоналу: облік та оподаткування

Підприємство уклало договір з нерезидентом з надання персоналу, який буде працювати на території України. Як обліковуються та оподатковуються такі послуги?

Бухоблік

Відповідно до п. 10 П(С)БО 15 дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;
  • можливості достовірної  оцінки  ступеня  завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат,  здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Отже, доходи від продажу послуг з надання персоналу у бухобліку виконавця виникають на дату підписання акта наданих послуг та відображаються, згідно з Інструкцією №291, за кредитом субрахунка 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

 

ПДВ

Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Місцем постачання послуг з надання персоналу, у тому числі, якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. «г» п. 186.3 ПКУ).

Зважаючи на те, що отримувачем послуг є нерезидент, відповідно місцем постачання таких послуг знаходиться за межами території України, а отже, операція з надання зазначених послуг не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Аналогічну позицію висловлювали й податківці у ІПК від 12.03.2019 №1009/ІПК/26-15-12-01-18, зазначаючи, що у разі, якщо платником ПДВ послуги з надання персоналу, у тому числі, якщо персонал працює за місцем здійснення діяльності покупця, надаються нерезиденту, то така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх за межами митної території України.

Таким чином, виконавець за такою операцією зобов’язання з ПДВ не нараховує і податкову накладну не складає. Проте сума вартості наданих послуг вказується у рядку 5 Декларації з ПДВ, а також додатку 6 у Таблиці 1 Розділі «Операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України».

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Зважаючи на те, що ПКУ не передбачено податкових різниць за виконаними послугами з надання персоналу, такі доходи враховуються лише за правилами бухобліку.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Нерезиденти , ПДВ , Податок на прибуток , Облік , Послуги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі