Запитання:
На користь підприємства за рішенням суду було визнано дебіторську заборгованість з урахуванням курсової різниці, а також штрафні санкції, пеню та сплату судового збору, які має відшкодувати боржник. Чи треба відобразити ці нарахування в бухобліку? Чи впливає це на податковий облік? Чи можна списати дебіторську заборгованість за рішенням суду як безнадійну, якщо виконавча служба 5 разів закриває виконавче провадження без стягнення боргу з боржника?
Відповідь:
Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування.
Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (п. 44.1 ПКУ).
Суми штрафів та пені, що отримані за рішенням суду, включаються до складу доходів платника податку за датою їх фактичного надходження.
Оскільки п. 5 П(С)БО 15 передбачено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
При цьому дохід відображається в бухобліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню (п. 21 П(С)БО 15).
Виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати. Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів (п. 11 П(С)БО 10).
На субрахунку 715 «Одержані штрафи, пені, неустойки» узагальнюється інформація про штрафи, пені, неустойки та інші санкції за порушення господарських договорів, які визнані боржником, або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення, а також про суми з відшкодування зазнаних збитків.
Тобто дохід підприємства у бухобліку необхідно збільшити за датою визнання боржником вказаних сум, або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення.
Нарахування та отримання від покупця сум штрафу та пені (ст. 549 ЦКУ) не вважаються компенсацією вартості товарів/послуг, а тому не збільшують базу оподаткування ПДВ. Оскільки до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником ПДВ внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань (абз. 3 п. 188.1 ПКУ).
Про те, що існує проблема з коригуванням ПДВ після збігу 1095 днів, ми писали тут>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити