• Посилання скопійовано

Вихід учасника з ТОВ: відображення в бухобліку

Як в бухобліку відображається вихід одного з засновника ТОВ, частка в статутному капіталі якого складає 10%? Що робити з часткою статутного капіталу, яка була внесена даними засновником. Які бухгалтерські проведення?

Відповідно до норм ч. 1 ст. 88 ГКУ, п. 3 ч. 1 ст. 116 ЦКУ та п. «в» ст. 10 Закону про госптовариства наразі будь-який учасник товариства може вийти з нього без будь-яких дозволів. Для цього учасник ТОВ не пізніше ніж за 3 місяці має попередити Товариство про свій вихід, направивши йому відповідну письмову заяву (ч. 1 ст. 148 ЦКУ).

Учасник може розраховувати на (ч. 2 ст. 148 ЦКУ, ст. 54 Закону про госптовариства):

а) вартість частини майна Товариства пропорційно його частці в статутному капіталі;

б) частину прибутку, отриманого Товариством у році виходу такого учасника до дати виходу.

Вихід учасника з ТОВ в основному призводить до зменшення статутного капіталу ТОВ. Тому розглянемо саме цю ситуацію. Якщо обрано цей варіант, тоді будуть такі проведення:

  • Дт 452 Кт 672 - відображено заборгованість перед учасником, який вийшов із ТОВ, у сумі виплати, що йому належить;
  • Дт 401 Кт452 - відображено зменшення СК;
  • Дт 452 Кт 442 - відображено різницю між сумою вкладу до СК і виплатою, яка належить учасникові; 
  • Дт 672 Кт 311 – перераховано кошти учасникові.

Детально ці проведення із числовим прикладом ми розглядали тут>>

Також можливі й інші варіанти:

  • пропорційно розподілити частку учасника, який вийшов, у статутному капіталі між учасниками, які залишилися. Облік у цьому разі буде аналогічний до ситуації у разі виключення учасника з ТОВ й такого ж розподілу його частки між іншими учасниками. Детально про такий облік ми писали тут>>
  • учасник оплатно чи безоплатно передає свою частку новому учаснику. Про облік операції із дарування частки у статутному капіталі ТОВ ми писали тут>> 

Про те як та на яку дату розраховується частка учасника при його виході ми писали тут>> 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.20254
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202532
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025248
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025960