• Посилання скопійовано

Вихід учасника з товариства: як та на яку дату розраховується його частка?

На яку дату розраховується частка при виході учасника з товариства: на дату подання ним заяви чи на дату прийняття загальними зборами рішення про вихід учасника? Як визначається частка в майні товариства, якщо її розмір становить 0,3%, та відображається в обліку її виплата?

Запитання: На яку дату розраховується частка при виході учасника з товариства: на дату подання ним заяви чи на дату прийняття загальними зборами рішення про вихід учасника?  Як визначається частка в майні товариства, якщо її розмір становить 0,3% та відображається в обліку її виплата? Чи утримується товариством ПДФО та ВЗ з частки в майні товариства при виході його учасника з відображенням у формі №1ДФ?

 

Відповідь:

Положеннями ч. 1 ст. 148 ЦКУ передбачено, що учасник ТОВ має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.

 

Дата виплати частки

Відповідно до ст. 54 Закону №1576-XII «Про господарські товариства» при виході учасника з ТОВ йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, у якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. 

Нагадаємо, що згідно з ч. 1 ст. 13 Закону про бухоблік звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев'яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.

Виходячи з викладеного, виплата провадиться після затвердження звіту за календарний рік, тобто станом на 01.01.2019 року. На цю ж дату розраховується частка майна.

 

Визначення частки учасника в майні ТОВ

Учасник, який виходить з ТОВ, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства (ч. 2 ст. 148 ЦКУ).

Слід враховувати, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки (ст. 190 ЦКУ).

Для визначення вартості майна ТОВ для виплати частки учаснику, що з нього вибуває, вартість оборотних та необоротних активів необхідно зменшити на суму довгострокових та поточних зобов'язань.

Відповідно до п. 11 П(С)БО 11 поточні зобов'язання, зокрема, включають: 

  • поточну кредиторську заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями;
  • кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги;
  • за розрахунками з бюджетом, у т. ч. з податку на прибуток, за розрахунками зі страхування;
  • за розрахунками з оплати праці;
  • за розрахунками з учасниками;
  • за розрахунками із внутрішніх розрахунків;
  • короткострокові векселі видані.

Частка майна учасника, що вибуває з ТОВ, розраховується так (суми умовні):

№з/п

Показники балансу станом на 01.01.2019 р.

Сума, тис. грн.

1

Статутний капітал

480,0

2

Необоротні активи

300,0

3

Оборотні активі

253,3

4

Зобов'язання

47,2

5

Вартість чистих активів (300,0 + 253,3 – 47,2)

506,1

6

Частка майна учасника, що вибуває в розмірі 0,3% (506,1 х 0,3 : 100)

1,5183

Також зазначимо, що спори, які виникають у зв'язку з виходом учасника з ТОВ, у т. ч. спори щодо порядку визначення частки у статутному капіталі, її розміру і строків виплати, вирішуються судом (ч. 3 ст. 148 ЦКУ).

 

Оподаткування ПДФО та ВЗ

Про вихід співвласника з ТОВ: оподаткування ПДФО та військовим збором див. тут  та тут>>

Порядок оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ПКУ. Зокрема,  згідно з пп. 170.2.2 ПКУ  інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається з суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм пп. 170.2.4 - 170.2.6 ПКУ (крім операцій з деривативами).

Підпунктом 170.2.1 ПКУ передбачено, що облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. 

Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік. За результатами цього року платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.

До складу загального річного оподатковуваного доходу фізособи – платника ПДФО, відповідно до пп. 170.2.6 ПКУ, включається лише додатне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

ДФС у листі від 07.03.2017 р. №4671/6/99-99-13-02-03-15 повідомляє, що сума коштів, що нараховується (виплачується) ТОВ фізичній особі, включається до її загального річного оподатковуваного доходу як дохід у вигляді інвестиційного прибутку та оподатковується ПДФО і військовим збором на загальних підставах.

При цьому юридична особа виступає як податковий агент лише у частині відображення виплаченого доходу у податковому розрахунку за ф. №1ДФ з ознакою доходу "112".

Водночас учасник, що вибуває з ТОВ, зобов'язаний самостійно подати річну податкову декларацію та сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.

Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Нарахування та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються учасником самостійно за ставкою 1,5%, а також відображається в декларації та самостійно сплачує в такому ж порядку, як і ПДФО.

Відображення у бухгалтерському обліку виплати частки майна учаснику наведемо у таблиці (суми умовні). 

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Нараховано належні засновнику кошти в частині фактичного внеску до СК: 0,3% від 480000 грн = 1440,00 грн

40

672

1440,00

Нараховано належні до виплати засновнику кошти в сумі, що перевищує його внесок до СК: 1518,30 – 1440,00 = 78,30 грн

443

672

78,30

Нарахована доплата, що перевищує суму раніше внесених коштів ((783000 + 120000 + 13168000) х 0,3 : 100)

443

672

42213,00

Виплачено частку статутного капіталу учаснику, що вибув, у строк до 12 місяців з дня виходу, тобто до 08.06.2019 року

672

301 (311)

43731,30

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»