• Посилання скопійовано

Передача майна за договором про спільну діяльність: як облікувати?

Як відобразити в обліку передачу обладнання для здійснення спільної діяльності та передачу права використання такого майна? Як відображаються та оподатковуються результати від спільної діяльності?

Відповідно до п. 19 П(С)БО 12 кожен учасник такої спільної діяльності відображає на окремих рахунках бухобліку й у фінзвітності:

  • активи, задіяні у спільній діяльності, які він контролює, або свою частку у спільно контрольованих активах;
  • зобов'язання, які він бере для ведення спільної діяльності;
  • свою частку в будь-яких зобов'язаннях, взятих разом з іншими учасниками щодо цієї діяльності;
  • дохід або витрати, набуті у процесі спільної діяльності.

При цьому, активи, задіяні у спільній діяльності без створення юрособи, не відображаються фінансовими інвестиціями учасників такої діяльності.

Отже, якщо підприємство лише надає право використання майна, то немає потреби вести окремий облік такого майна. Таке майно продовжує обліковуватися на балансі підприємства з відповідною його амортизацією за загальними правилами.

У бухобліку учасників розрахунки за СД відображаються на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», проте, якщо СД провадитиметься тривалий період, то для її обліку може бути застосований субрахунок 183 «Інша дебіторська заборгованість».

Для виділення в обліку таких внесків доцільно застосовувати окремі субрахунки (наприклад, з позначкою «СД»).

Якщо матеріальні активи передаються як внесок, то вони обліковуються у СД-обліку. В обліку кожного учасника відображаються взяті ним зобов'язання за договором та здійснені внески.

Якщо об’єкт основних засобів, який планується передати для СД, було введено в експлуатацію, то його в першу чергу необхідно перевести до групи вибуття такими записами: Дт 13 Кт 10 та Дт 286 Кт 10.

Безпосередньо передача майна за договором СД розглядається як його продаж, відповідно в бухобліку за операцією з такої передачі відображаються такі бухгалтерські записи: Дт 377 (або 183) Кт 712 на вартість такого об’єкту. При цьому собівартість такого майна списується на витрати записом Дт 943 Кт 286.

На підставі даних окремого бухобліку та звіту про фінрезультати оператора спільної діяльності частка кожного учасника у спільних доходах відображається на рахунку 719 «Інші операційні доходи», частка в спільних витратах — на рахунку 949 «Інші операційні витрати». Тобто доходи та витрати за СД відображаються в обліку кожного учасника пропорційно до внесеного розміру його частки.

Зокрема, частка спільних доходів за результатами спільної діяльності відображається записом Дт 377 (або 183) Кт 719 «Інші операційні доходи», а витрати -  записом Дт 949 «Інші операційні витрати» Кт 377 (або 183).

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Зважаючи на це, доходи та витрати від спільної діяльності у відповідній частці враховуються при розрахунку фінрезультату до оподаткування окремо у кожного з учасників.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809