• Посилання скопійовано

Повернення непроданої продукції та її безоплатна роздача: як облікувати?

Підприємство отримує повернення непроданої продукції від покупців. Повернена продукція безоплатно роздається працівникам підприємства. Як відобразити таку операцію в обліку та оподаткувати?

Бухоблік

При поверненні товару постачальникові покупець зазвичай оформляє поворотну накладну (або накладну на повернення). Постачальник відображає повернення продукції як зменшення свого обсягу продажів: Дт 704 Кт 361, а також сторнує собівартість проданої продукції записом Дт 901 Кт 26 (сума зазначається з мінусом).

Подальша безоплатна передача такої продукції працівникам підприємства відображається бухгалтерським записом Дт 949 Кт 26. При цьому, дохід від такої безоплатної передачі не визначається.

Нарахування податкових зобов'язань за такою безоплатною передачею відображається записом Дт 949 Кт 641/ПДВ.

 

ПДФО та військовий збір

Зверніть увагу, що відповідно до пп. «е» 164.2.17 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Окрім цього до такого доходу застосовується натуральний коефіцієнт за п. 164.5 ПКУ.

Разом з цим, вартість отриманого доходу оподатковується військовим збором.

Утримання ПДФО та військового збору відображається в бухобліку відповідними записами Дт 661 Кт 641/ПДВ та Дт 661 Кт 642/ВЗ.

Звичайна ціна продукції в даному випадку повинна визначатися на рівні ціни продажу продукції хлібозаводу з урахуванням того факту, що термін придатності такої продукції вже минув. Наприклад, якщо прострочена продукція продається також іншим покупцям за зниженими цінами, то саме такі знижені ціни будуть звичайними цінами для цілей оподаткування ПДФО та військовим збором.

Якщо ж прострочена продукція не реалізується іншим покупцям (тобто немає збуту такої продукції), то дохід працівників, на нашу думку, може визначатися на рівні собівартості такої продукції. У цьому випадку можна також встановити знижену ціну на продукцію саме для цілей оподаткування доходів працівників. Така ціна встановлюється у наказі керівника.

Також ми вважаємо, що оцінка додаткового блага працівників на рівні продажної ціни на свіжу продукцію буде несправедливою, адже прострочена продукція не може мати аналогічну ціну, як і свіжа.

 

ПДВ

Операції з безоплатного постачання товарів/послуг є об'єктом оподаткування  ПДВ. База оподаткування за ними визначається один раз - згідно з п. 188.1 ПКУ.

За такими операціями платник податку зобов’язаний скласти дві податкові накладні:

  • одну - виходячи з фактичної ціни постачання, яка в даному випадку дорівнює нулю. Оскільки отримувач таких товарів – неплатник ПДВ, податкова накладна не видається отримувачу;
  • другу (з типом причини невидачі покупцю - 15) - на суму, розраховану виходячи з перевищення звичайної ціни продукції над фактичною ціною, яка в даному випадку дорівнює нулю. Визначення звичайної ціни продукції для цілей оподаткування ПДВ буде аналогічним, як і для цілей оподаткування ПДФО та військовим збором.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202525
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025238
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202535
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202532
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529