• Посилання скопійовано

Бухгалтерський і податковий облік витрат та доходів від надання послуг з навчання

Ми - приватна автошкола. Згідно з специфікою роботи нашого підприємства навчання переходить з одного звітного періоду в інший. Кошти можуть бути отримані від слухачів частинами протягом періоду навчання, тобто частина сум в одному звітному періоді, а інша в наступному. Так само й витрати. В який звітний період вказувати доходи та витрати?

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996-ХІV доходи і витрати в бухгалтерському обліку відображаються на підставі одного з основних принципів — нарахування та відповідності доходів і витрат – згідно з яким для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів. Крім того, згідно з пп. 6.4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід» не визнається доходом сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг).

Виходячи з принципу нарахування, для Вашого підприємства доходи від надання послуг з навчання потрібно відображати в бухгалтерському обліку за датою закінчення навчання(очевидно, за кожною навчальною групою окремо).

Слід зазначити, що витрати, які формують собівартість наданих послуг, на дату балансу (дату закінчення звітного періоду) списуються в реалізацію пропорційно до обсягу наданих послуг(закінченого навчання), тобто сума списаних витрат (собівартості послуг) на дату балансу включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату. А це означає, що на дату балансу у Вашого підприємства можуть бути залишки витрат за рахунком 23 «Виробництво», які відповідають незавершеним операціям з надання послуг з навчання. Витрати періоду (наприклад, адміністративні витрати тощо) списуються з балансу на дату закінчення звітного періоду повністю незалежно від результатів наданих послуг.

Що стосується податкового обліку доходів і витрат, то починаючи з 01.04.2011 р. визнання доходів і витрат за Податковим кодексом України (далі – ПКУ) відповідає наведеному вище принципу бухгалтерського обліку. Так, згідно з п. 152.3 с. 152 ПКУ доходи і витрати нараховуються з моменту їх виникнення згідно з правилами, встановленими цим розділом, незалежно від дати надходження або сплати коштів, якщо інше не встановлено цим розділом. Відповідно до другого абзацу п. 137.1 ст. 137 ПКУ дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг. А згідно з п. 138.4 ст. 138 ПКУ витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Таким чином, у податковому обліку дохід від надання послуг з навчання виникатиме на дату оформлення акту, який підтверджуватиме факт надання послуг. На цю ж дату виникатимуть витрати у вигляді собівартості наданих послуг.

Галина Шулак

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Облік та звітність/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення »